Besa Grup yatırımlarıya Çin'de

Haymana güneş enerjisi santraliyleelektrik üretimine başlayan Besa Grup, yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarını Çin'e taşıdı.

Besa Grup yatırımlarıya Çin'de

Ankara'nın Haymana ilçesinde hayata geçirdikleri güneş enerjisi santraliyle geçtiğimiz aylarda elektrik üretimine başlayan Besa Grup, yenilenebilir enerji alanındaki çalışmalarını sürdürüyor. Santralin kapasitesini 4 MW'a çıkartarak üretim gücünü arttırma çalışmalarını hızlandırdıklarını bildiren Besa Grup Yönetim Kurulu Üyesi Efe Bezci, bu kapsamda dünyada güneş enerjisi paneli üretimi konusunda öncü olan Çin'i ziyaret ettiklerini ifade etti.

Besa Grup güneş enerjisi yatarımları
Dünyadaki neredeyse tüm güneş enerji santrallerinde Çin'in ürettiği panellerin kullanıldığını kaydeden Bezci,

'Çin'in bu alandaki tecrübeleri malum. Aynı zamanda sanayi ve işçilik maliyetleri de oldukça uygun. Güneş enerjisini oldukça önemseyen, yatırımlarını da bu alan üzerinde yapmayı hedefleyen Besa Grup olarak, Çin'e giderek çeşitli incelemelerde bulunduk. Panellerin nasıl üretildiğini yerinde inceleyerek, bu konuda dünya çapında üne sahip iki dev firmayla görüşmeler gerçekleştirdik. Bu görüşmeler önümüzdeki dönemde hayata geçireceğimiz yatırımlar için de önemli bir başlangıç oldu. Türkiye'deki güneş potansiyeli ile Çin'in bu alandaki tecrübelerini bütünleştirerek, güzel işlere imza atacağız' dedi.  

Güneş enerjisinin, şu anda hem üretim hem de kullanım anlamında tüm dünyada büyüyen bir teknoloji haline geldiğini vurgulayan Bezci, Besa Grup olarak 'milli servet' enerji alanında yatırımlara devam edeceklerinin altını çizdi. Bezci, sözlerine şöyle devam etti: 

'Küresel ısınma ve iklim değişiklikleri, alternatif enerji kaynaklarına duyulan gereksinimi günden güne arttırıyor. Güneş enerjisi de bu noktada oldukça öne çıkıyor. Elektriği güneşten tamamen temiz ve yenilenebilir enerji üretiyorsunuz. Hiçbir hammadde yok, üretim maliyetiniz sadece yaptığınız yatırım maliyeti. Besa Grup olarak güneşe yatırımı sürdürmeyi, güneşte büyümeyi hedefliyoruz. Yatırım için ülkemizin her bölgesini araştırıyoruz. Ancak önceliğimiz İç Anadolu Bölgesi.'

Firma Bilgisi: Besa Grup