Beyoğlu yatırımcısı dünya arenasına çıkıyor

Beyoğlu Belediyesi öncülüğünde, Beyoğlu'nda yatırımı bulunan gayrimenkul şirketleri BIG (Beyoğlu Investors Group) çatısı altında buluştu. Grup 'İstanbul'un Kalbi Beyoğlu' sloganıyla yatırımlarını MİPİM'de dünya yatırıcımlarına sunacak

Beyoğlu yatırımcısı dünya arenasına çıkıyor

Beyoğlu'nda başta kentsel dönüşüm projeleri olmak üzere birçok projede yer alan 32 yatırımcı, Beyoğlu Investors Group (BIG) platformunda buluştu. Beyoğlu Belediyesi öncülüğünde kurulan BIG, ilk etapta Fransa'da 10-13 Mart arasında düzenlenen ve en büyük gayrimenkul fuarlarından biri olan MIPIM'de ilçeyi uluslararası yatırımcılara bir bütün olarak tanıtacak. Beyoğlu Belediyesi Başkanı Ahmet Misbah Demircan, "Şu anda 1 milyon 100 bin metrekare inşaat alanında 10 milyar TL'lik yatırım sürdüğü ve 25 bin kişilik ek istihdam yaratacak 32 projelik bir paketi yurtdışına açıyoruz" dedi.

12 metrekarelik maket
Belediyecilik anlayışının değiştiğinden söz eden Ahmet Misbah Demircan, artık vatandaşların hizmetin yanı sıra yatırım da beklediğini anlattı. Avrupa'nın gelişmiş şehirlerinin yatırım ajansları olduğunu ifade eden Demircan, şunları söyledi: "Bu ajanslar yatırımcıları koordine ediyor ve onlara öncülük eden bir anlayış geliştiriyor. Biz de Beyoğlu Belediyesi olarak böyle bir platform kurma ihtiyacı hissettik ve MIPIM Fuarı da bunun için fırsat oluşturdu. Beyoğlu'nun muhtelif yerlerinde devam eden bir çok proje var. Bu projelerin tek tek fuarda yer alması yerine MİPİM'de Beyoğlu'nu bir bütün olarak ortaya koyan bir yaklaşımla yer almayı planladık. Beyoğlu, biten, devam eden ve gelecekteki projelerimizle tüm dünyanın gözünün üzerinde olduğu marka bölgelerden biri olacak. Bu isteğimizi gerçekleştirmek için en önemli adımı MIPIM'de atacağız. Beyoğlu Belediyesi ve BIG olarak yatırımcılarımızla geniş bir katılım göstereceğiz. 12 metrekarelik Beyoğlu maketi ve projelerimizle İstanbul çadırında yer alacağız. Cannes'da uluslararası yatırımcılarla oturumlara katılıp birebir görüşmeler gerçekleştireceğiz. MIPIM'de en çok konuşulan yatırım bölgesi ve oluşumu olmayı planlıyoruz."

Yatırımlar sürüyor
Yatırım yapan şirketlerle birlikte Beyoğlu'nu uluslararası vitrine çıkarmak ve bir dünya markası yapmak amacında olduklarını ifade eden Demircan, "Beyoğlu Investors Group'un içerisinde şu an aktif 32 üyemiz bulunuyor. BIG'in sloganının ise Beyoğlu'nu en iyi ifade edecek iki kelimeyle "İstanbul'un Kalbi" olmasına karar verdik. BIG içerisindeki şirketlerin yaptığı yatırımlarla Karaköy, Tarlabaşı, Okmeydanı, Piyalepaşa'da dönüşümü başlattık ve Beyoğlu'nda toplamda 1 milyon 100 bin metrekarelik bir alanda çalışmalarımızı sürdürüyoruz. En önemlisi de bu projelerle sadece Beyoğlu'nu dönüştürmekle kalmıyoruz, 25 bine yakın kişinin de istihdam edilmesini sağlıyoruz" diye konuştu. Beyoğlu'nun aktif yatırım miktarı 2 yılda 40 milyar TL'yi aşacağını ifade eden Demircan, Beyoğlu'nun 30 milyon metrekarenin üstünde olan yapı stokunun dönüşümünü 5 yıl içinde tamamlamak hedeflediklerini belirtti.

Platform kalıcı olacak
Başbakanlık Yatırım Ajansı'ndan ilham aldıklarını açıklayan Ahmet Misbah Demircan, BIG platformunun kalıcı olacağını ve MIPIM gibi önemli birçok organizasyonda yer almaya devam edeceğini söyledi. Platformun bir firma ya da ticari faaliyet olmadığını vurgulayan Demircan, hedeflerinin yatırımcının yanında olmak ve yabancı yatırımcılarla ortak noktada buluşturmak olduğunu ifade etti.

Platformda kimler var?
BIG üyeleri arasında şu firmalar yer alıyor: "Piyalepaşa Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım, GAP İnşaat Yatırım ve Dış Ticaret, Lazzoni Mob. İnş., Amplio Real Estate, Ofton İnşaat Turizm ve Yatırım, Naz İnşaat Gayrimenkul, Rumeli Han, Kamer İnşaat, Nar Yatırım, CVK Mineral Madencilik, Maksem Yapı Ticaret, Krea Sirius Gayrimenkul, Kapital Gayrimenkul, Seba Vadi İnşaat, Aktif İnşaat, İpek Constructıon, Tuna Ofis ve Ev Mobilyaları, Naba Otelcilik, Akdağlar Madencilik, Akfen Gayrimenkul, Nesa Grup Turizm, Timur Gayrimenkul, Meydanbey İnşaat, Nidya Otel, Kosikoğlu Otel, Global Otel, Rixos Bina, Ansa Otelcilik, Akka İnşaat, Berkolon Gayrimenkul, İKSV, Koç Müzesi"