Binlerce gayrimenkulün satışına bloke

Darbe girişimi öncesinde satışı gerçekleşen yaklaşık 6.500 gayrimenkulün satışı hakkında inceleme başlatıldı

Binlerce gayrimenkulün satışına bloke

Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, 15 Temmuz darbe girişim sonrasında kapatılan okul, dernek ve vakıf gibi kurumlara ait hesapları inceleme altına aldı. Bu kurumlara ait bina ve taşınmazların devlet mülkiyetine geçişi sürerken, 15 Temmuz'dan hemen önce yapılan yakın tarihli satışlarda da bloke kararı alındı. Karar mal kaçırma gerekçesiyle alındı. 

6.500 gayrimenkulün satışına bloke
15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ilan edilen OHAL ve terör örgütüyle bağlantılı olduğü düşünülen dernek, okul, vakıf ve hastanelere ait taşınmazların Devlete devri işlemleri sürüyor. Yapılan çalışmalar kapsamında ayrıca, yakın tarihli satışların da incelemeye alındığı ve yaklaşık 6.500 gayrimenkul satışının incelemeye alındığı açıklandı. Söz konusu satışları incelemeye başlayan Maliye Yetkilileri tarafından yapılan açıklamada Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü'nün hızlı davranarak kurumlara ait tüm tapu kayıtlarını açığa çıkardığını söyledi. 

Hileli satışlar mercek altında
Yürütülen operasyonlarda bugüne dek yaklaşık 3 bin 412 adet taşınmazın mülkiyeti devletin eline geçerken, geçmişe yönelik incelemelerle bu rakamın genişleyebileceği belirtiliyor. Söz konusu satışları tek tek incelemeye alan Maliye Bakanlığı, darbe öncesi bağlantılı kurumların satışlarını inceleyerek hileli satışları yakalamaya çalışacak.