Bir faiz indirim sinyali de bankacılardan

Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, faiz oranlarının bir miktar daha aşağıya düşebileceğini söyledi.

Bir faiz indirim sinyali de bankacılardan

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bankalara kredi faizlerini daha da aşağıya düşürmeleri yönündeki çağrısını yinelemesine sektörden olumlu dönüşler geldi. Türkiye İş Bankası'nın 92. kuruluşu vesilesiyle açıklamada bulunan Genel Müdür Adnan Bali, faizlerin bir miktar daha aşağıya düşmesinin olanaklı olduğunu söyledi. 

Faizler daha da düşecek
Şu andaki fonlama faizleri, enflasyon trendi, kurun seviyesini muhafaza etmesi ve kamu ekonomisinin bu süreçleri yönetmeye yöneli mali bünye sağlamlığı sunmasının önemine dikkat çeken Bali: "Tüm bunlar bir araya getirildiğinde faiz oranlarının bir miktar daha aşağıya düşmesi mümkün..." ifadelerini kullandı.

İndirimler kredi faizlerine nasıl yansır?
Adnan Bali, faiz indirimlerinin kontrollü bir şekilde devam edeceğini ve bu gidişatın sürpriz olmayacağını da belirterek: "Söz konusu düşüşlerin kredi faizlerine yansıması ise maliyetlerin aşağı çekilmesi ölçüsünde gerçekleşebilir. Bunun için de sektörün pozitif bakış açısına sahip olması gerekiyor..." ifadelerini kullandı. 

Adnan Bali, 15 Temmuz sonrasında Merkez Bankası'nın süreci doğru yönettiğini ve bankalara nakit sağlamak gibi önemli tedbirleri aldığını vurgulayarak: "Merkez Bankası başında beri ortaya koyduğu piyasalara ciddi güven veren yaklaşımını yılın kalan bölümünde de devam ettirecek..."