Bolu'da büyük dönüşüm: D100 Karayolu yayalara açılacak

Bolu Belediyesi kent içinde büyük bir dönüşüme hazırlanıyor. Küçük sanayi tesislerini kent dışına almaya hazırlanan Belediye, D100 Karayolunu da kentin güneyine taşımayı ve yayalaştırma planını devreye sokmayı planlıyor.

Bolu'da büyük dönüşüm: D100 Karayolu yayalara açılacak

Bolu Belediyesi kapsamlı bir dönüşüm planını uygulamaya almaya hazırlanıyor. Bolu  Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, küçük sanayinin kent dışına taşınmasının planlandığını açıkladı. Projenin en dikkat çekici yönü ise kentin ortasından geçen D-100 karayolunun, merkezden alınarak, kentin güneyine kaydırılmasını ön görüyor. Mevcut D-100 karayolu ise, araç trafiğine kapatılacak ve yayalar için yaşam alanı haline getirilecek.

D100 için ihale süreci başlayacak
Önümüzdeki süreçte D100 karaşoluna ilişkin bu planın devreye sokulacağını ve kent içinde önemli bir rahatlama sağalanacağını söyleyen Yılmaz: "İhale bugünlerde yapılacak. Yolun taşınmasıyla birlikte 12 kilometrelik alanı belediye olarak devralacağız. Burayı da yeşil yol olarak projelendirilip araç trafiğine kapatarak halkın kullanımına açacağız..." dedi. 

 

Bolu'da büyük dönüşüm: D100 Karayolu yayalara açılacak

 

Bolu'da turizm dönüşümü
Bolu Belediyesi, turizm sektöründe yaşaan kriz havasını kırmak için önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Geçtiğimiz günlerde kentte hayata geçirilecek Bolu mega spor kompleksi projesi hakkında kamuouna açıklamalarda bulunan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, şimdi de kent içindeki ana yapılarda önemli dönüşümlerin hayata geçirileceğini söyledi. Türkiye'nin bölge ülkelerde yaşanan karışıklıklar nedeniyle terör olaylarından etkilendiğini ve özellikle yabancı turist konusunda sıkıntılar yaşadıklarını söyleyen Yılmaz:

"Tabiatın Kalbi Bolu sloganıyla kent içindeki sanayi tesislerini dışarıya taşımayı ve turizm ve sporda öne çıkmayı planlıyoruz. Hedefimiz Bolu'yu dünyanın yaşanabilir ilk 10 şehri arasına sokmak..." dedi.