Bolu'daki tarihi yapı yıkımları yargıda

Bolu Belediyesi'nin kentsel dönüşüm çalışmaları kapsamında yıkımına karar verdiği Osmanlı Arastası'nı tescil etmeyen koruma kurulu kararları yargıya taşındı

Bolu'daki tarihi yapı yıkımları yargıda

Mimarlar Odası Ankara Şubesi, Bolu Belediyesi'nin kentsel dönüşüm kapsamına aldığı ve geçtiğimiz aylarda iş makinalarıyla tahrip ettiği Bolu Osmanlı Arastası'nı tescil etmeyen koruma kurulu kararlarını yargıya taşıdı. Mimarlar Odası Ankara Şubesi Başkanı Tezcan Karakuş Candan Bolu'da yer alan arasta yapılarının yargı yoluyla korunması için dava açtıklarını açıkladı ve:

"Bu yapıların koruma kurulu tarafından tescil edilmemesi, yapıların tescil değeri taşımadığı anlamına gelmez. Bir çok kez koruma kurulunun reddettiği yapıların bilirkişi raporlarıyla, mahkeme kararıyla tescil edilmesini sağladık. Bu durumun  Bolu arastalarında da böyle olacağına dair inancımız tam..." dedi. 

Bolu'da tarih, iş makinalarının altında kaldı! Ayrıntılar için tıklayın...

Koruma kurulu görevini yapmadı
Bolu Belediyesi tarafından yıkımı gündeme gelen binaların Posta Caddesi üzerinde yer alan 77 ada 15, 16,17 ve 21 nolu parsellerde bulunduğunu, söz konusu 4 yapının da bir arada duran geleneksel Osmanlı arasta mimari özellikleri taşıdığını hatırlatan Candan, Koruma Kurulu'nun bilimsel olarak bu yapıları koruması gerektiğini söyledi.

Koruma Kurulları'nın siyasi baskı sonrasında çok kez bilim dışı krararlar verdiğine tanıklık ettiklerini de söyleyen Candan:

"Arasta’nın yıkılması tarihi ve kültürel mirasımızın yok olması anlamına gelmektedir.Tescilli olan Yıldırım Beyazıt Cami’sine, Sultan Hamamı ve Süreyya Otel’e cephe veren Osmanlı Arastası aynı dönemin kültürüdür. Belediye  yapıları koruyup tescil ettireceğine yıkarak orayı ranta açmak istiyor. Ancak yargı bu sürece dur diyecektir. Bolu Belediyesi,kültürünün ve değerinin farkında olmayan bir belediye olarak tarihe not edilecektir" dedi.