Brüt metrekare nedir, nasıl hesaplanır?

Gayrimenkul dünyasında sıklıkla karşımıza çıkan bir kavramdır, brüt metrekare. Birçoğumuzun kafasında karışıklık yaratan bu kavramı sizler için açıklamaya çalıştık. İşte tüm yönleriyle 'Brüt metrekare nedir, nasıl hesaplanır' sorusunun yanıtı...

Brüt metrekare nedir, nasıl hesaplanır?

Maketten bir konut beğendiniz ve size evin büyüklüğünün 120 metrekare olduğu söylendi. Ancak sonradan öğrendiniz ki, eviniz 120 değil, 90 metrekare. Gayrimenkul alan birçok insanın başına gelmiş bir hikaye bu. Projede görülen metrekare ile evin gerçek metrekaresinin birbirinden farklı olması beraberinde bir dizi mağduriyeti de getiriyor, şüphesiz. Peki bu durumun önüne nasıl geçeceksiniz? Öncelikli olarak bilgi sahibi olmak, bu işin püf noktası. Akabinde alım yaparken dikkatli olmak ise atlanmaması gereken bir diğer önemli husus. 

Emlakwebtv.com olarak bizler de 'Brüt metrekare nedir, nasıl hesaplanır' sorularının yanıtlarını sizler için açıkladık. Kısa ve öz ifade etmek gerekirse, bir konutun brüt metrekaresi, o konutun tüm alanlarının toplamıdır. Konutun net metrekaresi ise, o konutun kullanılabilir alanlarıdır. Yani apartman holü, oda bölmeleri, merpenler, otopark, sosyal alanlar, asansörler,  yangın merpenleri yani bir site içerisinde veya bir yapı içerisinde bulunan her şey brüt metrekareye dahildir. Peki brüt metrekare nasıl hesaplanır? 

Brüt metrekare hesaplaması 3 şekilde yapılabilir. Bu 3 madde ise şöyle; 

1- Katın dıştan ölçülen, asansör ve boşlukların düşürüldüğü inşa edilebilen alanı şeklinde,

2- Yangın merpeni de bu hesaplamanın dışında tutularak,

3- Bina girişi, otoparklar, sosyal tesisler (havuz, vs) ve peyzaj alanlarından gelen pay da konutun brüt alanına eklenerek.