Büyük Türk şirketleri Rusya'dan çıkıyor mu?

Rusya ile Türkiye arasında yaşanan diplomatik kriz, büyük Türk şirketlerinin Rusya'yı terk etmesine yol açacak boyutlara ulaştı. Fiba Holding, Credit Eupore'nin Rusya operasyonlarını satmak üzere Morgan Stanley ile anlaştı

Büyük Türk şirketleri Rusya'dan çıkıyor mu?

Fiba Holding'in Rusya'daki bankası Credit Europe'nin faaliyetlerine son verdiği yönündeki haberler Türk iş dünyasında bomba etkisi yaptı. 1997 yılından bu yana Rusya'da faaliyetlerini sürdüren bankanın, iki ülke arasında yaşanan kriz sonrasında operasyonlarına son vereceği ve bu amaçla Morgan Stanley ile anlaştığı haberleri Fiba Holding tarafından da yalanlanmadı. 

Çıkışlar devam eder mi?
Rusya'da yayın yapan Kommersant gazetesinin haberine ilişkin değerlendirmelerde bulunan kimi kaynaklar, çıkış kararının iki ülke arasında yaşanan krizin aşılma olasılığının neredeyse hiç bulunmamasından kaynaklandığını vurguluyor.Kaynaklar Yönetim Kurulu Başkanığı Hüsnü Özyeğin'in çıkış kararını stratejik olarak nitelendirirken, firma açısından büyük müşteri kaybına uğramadan yapılacak hamleyi olumlu karşılarken, Türk şirketlerin Rusya'dan çıkışlarının da süreceği öngörüsünde bulundu. 

Uzmanlar ayrıca, yakın bir zamanda düzelme umudu taşımayan ikili ilişkilerin yükü, aynı zamanda Rusya'da bir zamandır devam eden ekonomik kriz ile daha da güçlendiği yönünde fikir bildiriyor. 

Rusya'nın hamleleri ağırlaşıyor... Ayrıntılar için tıklayın...

Talipler sırada
Diğer taraftan Hüsnü Özyeğin'e ait Credit Europe Bank Rusya'nın satılma kararının kısa bir zaman önce alındığı ve taliplerinin de tekliflerini sunmaya başladığı bildiriliyor. Rus medyasında yer alan bir habere göre Rusya'nın önde gelen işadamlarından Oleg Tinkov tarafından 2006 yılında kurulan Tinkoff Bank'ın, Credit Europe Rusya'ya talip olduğu belirtiliyor. 2015 yılında yüzde 7.7'lik pazar payı ile Rusya kredi kartı pazarının ikinci büyük kuruluşu konumunda bulunan Tinkoff Bank'ın 5.4 milyona ulaşan kredi kartı müşterisi bulunuyor.