Büyükçekmece'nin tartışmalı arazisi imara açıldı

Büyükçekmece sahilindeki 30 bin metrekarelik yeşil alana ilişkin imar planları onaylandı. Arazinin yüzde 60'ı konut, yüzde 40'ı ise turizm amaçlı imara açılacak.

Büyükçekmece'nin tartışmalı arazisi imara açıldı

İstanbul Büyükçekmece'de sahil hattı üzerinde yer alan ve imara açılacağı yönündeki girişimler nedeniyle protestolara neden olan Albatros Parkı'nda imar planları onaylandı. Yapılan son düzenlemeye göre halkın park olarak kalmasını istediği arazinin yüzde 60'ı konut, yüzde 40'ı ise turizm alanı olarak belirlendi. Bir önceki imar planında konut alanı yüzde 40, turizm alanı ise yüzde 60 olarak saptanmıştı. 

2015'ten günümüze süren tartışma ve Albatros parkı
Büyükçekmece'nin kalan son yeşil alanlarından biri olarak dikkat çeken ve bölge halkı tarafından park olarak kalması yönünde protestolara neden olan karar, 19 Kasım 2015 tarihinde İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne gelmişti. Ancak Büyükşehir Belediyesi bu talebi kabul etmemişti.

Büyükçekmece Belediyesi'nin mülkü, istediğini yaptı
Arazi üzerine otel, rezidans ve dükkanlardan oluşan karma bir proje hayata geçirmek isteyen Büyükçekmece Belediyesi'nin girişimleri halk tarafından tepkiyle karşılanmıştı. Söz konusu protestolara yanıt veren CHP'li Büyükçekmece Belediyesi ise "parkın mülkiyetinin" Belediyenin elinde olduğunu belirtmiş, halkın girişini engellemek için de çevreye tel örgü çekmişti. 

30 bin metrekarelik arazinin 10 bin metrekaresinde yapılaşmanın olacağını vurgulayan Belediye Başkanı Hasan Aygun: "Park 1957 yılından bugüne Belediye'nin mülkiyetindedir. Burada büyük bir proje planlıyoruz. 10 bin metrekare inşaat sonrasında kalan 20 bin metrekarelik alan sahil alanıyla birleşecek ve 190 bin metrekarelik yeşil alan yaratılacak" demişti.