Büyükesat'ta toprak kayması sürüyor mu?

Geçtiğimiz hafta içinde bir inşaat çalışması sırasında geniş çaplı çökme olayının yaşandığı Büyükesat Vadisi'nde toprak kayması devam ediyor. Kayma nedeniyle fore kazıkların dahi kırıldığı anlaşılırken, Mimarlar Odası bölgede yaşayan vatandaşları uyardı

Büyükesat'ta toprak kayması sürüyor mu?

Geçtiğimiz hafta içinde bir inşaat çalışmasındaki temel açma faaliyeti ile tetiklenen ve geniş çaplı bir göçüğe tanıklık eden Büyükesat Vadisi'nde toprak kaymasının sürdüğü açıklandı. Konuyla ilgili bir değerlendirme yapan Mimarlar Odası Ankara Şubesi, yaşananın basit bir yol çökmesi olayı olmadığı ve kaymanın devam ettiğini duyurdu. Açıklamaya göre,  vadi yamaçlarında inşasına izin verilen 48 katlı yapıların fore kazık temellerindeki kayma nedeniyle boşaltılma işlemlerine başlandı

Büyükesat vadisi, yapılaşma izni ve insanları bekleyen büyük tehlike
Ankara Büyükşehir Belediyesi'ni Büyükesat Vadisi'ni yapılaşmaya izin verdiği için eleştiren Mimarlar Odası Ankara Şubesi, vadideki yapılaşmanın durdurulmasını ve ruhsatların iptal edilmesini isteyerek:

"Vadideki yapılaşma durdurulmaz, ruhsatlar iptal edilmezse Büyükesat Vadisi mezarlık olabilir. Sorumlusu vadiyi yapılaşmaya açan Ankara Büyükşehir Belediyesi'dir" ifadelerini kullandı.

Yetkililere ve bölgede oturanlara uyarı
Konuyla ilgili olarak yaptığı basın toplantısında bölgede yaşayan vatandaşları ve yetkilileri uyaran Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, vadinin yıllar boyunca Ankara'nın hafriyatlarıyla doldurulduğunu, şimdi ise bu dolgu alanlarına benzinlik, yol ve 40 katlı yapıların inşa edilmeye başlandığını söyledi. Candan, bilime aykırı vadi yamaçlarının kaymaya başladığını hatırlatarak:

" Vadi çevresindeki yapılar tehdit altında. Yapılar boşaltılıyor, kayma devam ediyor. Yan parseller de büyük bir tehlikenin varlığı gözle görülecek düzeyde. Bölgede Ankara'nın 7.5 şiddetinde bir deprem atlatmış gibi görünümü karşısında büyük endişe yaşanmıştır. " dedi.

 

Büyükesat'ta toprak kayması sürüyor mu?

 

Fore kazıklar dahi kırıldı
Mimarlar Odası Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Üyesi Namık Kemal Kaya da, tanıklık ettikleri manzaranın şaşkınlık verici olduğunu söyledi. Toprak ve su hareketlerinin tutulmasını sağlayan fore kazıkların dahi kırıldığını ve toprak kaymasını engelleyemediğini belirten Kaya:

"Bölgedeki tüm konutlar ciddi tehdit altında..." dedi.