Çevre Bakanlığı'nın çevre seferberliği

Çevre Bakanı Güllüce, çevrenin korunması sağlık alanında 2023 yılına kadar çok sayıda projenin hayata geçirileceğini söyledi

Çevre Bakanlığı'nın çevre seferberliği

Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, çevrenin korunması sağlık alanında 2023 yılına kadar çok sayıda projenin hayata geçirileceğini söyledi. 

Türkiye çevreyi kendi kaynaklarıyla koruyor
"Yeşil Ekran Kısa Film Yarışması"nın Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen ödül törenine katılan Güllüce, Türkiye'nin çevreyle ilgili yatırımları kendi kaynaklarıyla yürüttüğünü dile getirerek:

'O yüzden de çevre yatırımları bir süre alıyor. Çok büyük paralar isteyen yatırımlar, bu çevre yatırımları. Tabii biz birçok sivil toplum kuruluşuyla çevre bilincinin oluşması için protokoller yaptık. Dün aklıma geldi. Bir de bunu yapmamız lazım. Çevreyi anlatan, çevrenin hassasiyetini anlatan çalışmalar yapılırken çevre matematiği ya da çevre aritmetiği diye bir şeyi de beraber anlatmak lazım. Yani şimdi talepleri dinlediğinizde, bakıyorsunuz ki 'ne kadar katrilyon veya kaç senede olur' hesaplanmadan yapılan talepler bunlar' dedi.

Deniz kıyılarını temizleme çalışmaları sürüyor
Bakan Güllüce, deniz kıyılarının temizlenmesiyle ilgili çeşitli çalışmalar yaptıklarına dikkati çekerek, "Şu anda mavi bayrakta dünya üçüncüsüyüz. Tabii bu üçüncülük bize yakışmaz. Biz 'inşallah birinci olacağız' diyoruz. Hedefimiz bu" ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki mavi bayraklı plaj sayısının 409'a çıktığını aktaran Bakan Güllüce, bu konuda daha da hızlanacaklarını söyledi.

Bakan Güllüce, çevre kirliliğinin önüne geçmek için bazı projeleri başlattıklarını anlatarak, "Biraz daha işi sertleştireceğiz. Öyle babasının tarlasını kirletmeyecek kimse. Affedersiniz, yani yok öyle. Biraz amiyane oldu ama bu toprakların, bu halkın denizini, kıyısını herkes istediği gibi kirletmeyecek" değerlendirmesinde bulundu.

'Kafes' isimli film, birinciliği kazandı
Türkiye Çevre Koruma Vakfı'nca düzenlenen yarışmada, ön elemeden geçen 30 film, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Mustafa Öztürk ile sanatçılar Türkan Şoray, Ediz Hun, Hülya Koçyiğit, Cihan Ünal ve Hakkı Ergök'ün yer aldığı jüri üyelerince değerlendirildi.

Üniversiteli gençler arasında çevre farkındalığını arttırmayı ve genç yeteneklerin sinema sektörüne katılımını sağlamayı amaçlayan yarışmada, Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencileri Elif Çakmak, Hilal Öz ile Özlem Tanrıverdi'nin çektiği "Kafes" isimli film, birinciliği kazandı. Öğrenciler ödüllerini Bakan Güllüce'nin elinden aldı.