CHEP 2014'ü minimum etkiyle kapadı

CHEP, doğa dostu palet havuzlama sistemi sayesinde 2014 boyunca elde ettiği dikkat çekici çevresel etki tasarruflarını kamuoyuyla paylaştı

CHEP 2014'ü minimum etkiyle kapadı

Doğa dostu palet üretimi ve sürdürülebilir tedarik zinciri alanında çalışan CHEP, 2014 boyunca elde ettiği dikkat çekici çevresel etki tasarruflarını kamuoyuyla paylaştı. 

CHEP, 2014'te Türkiye'de 919 kişinin karbondioksit salımına denk düşecek şekilde 4 bin 133 tonluk karbondioksit (CO2) salımının ve 3 bin 716 metreküplük kereste tüketiminin önüne geçti.

CHEP çevresel etki tasarruflarını açıkladı
Tüketim ürünleri, taze gıda, içecek ve otomotiv gibi sektörlerde dünyanın en büyük şirketlerine sürdürülebilir palet havuzlama çözümleri sunan CHEP, 2014 yılı boyunca gerçekleştirdiği çevresel etki tasarruflarını açıkladı. Sertifikalı ormanlardan elde edilen ahşap kullanımı, tedarik zinciri boyunca daha yüksek nakliye verimliliği, daha az kayıp ve ömrü tükenmiş paletlerin geri dönüşümü, geçtiğimiz yıl da CHEP'in kayda değer düzeyde çevresel etki tasarrufu yapmasını sağlayan en önemli unsurlar arasında yer aldı.

CHEP araştırma sonuçları
CHEP'in yaptığı son araştırmaya göre, 2014 yılında Türkiye'de gerçekleştirilen verimli nakliye operasyonları, 4.133 ton karbondioksitin doğaya karışmasını engelledi. Bu rakam, yaklaşık olarak Türkiye'deki 919 ailenin karbondioksit salımına eşit. Aynı şekilde CHEP, Türkiye'de 2014 yılında 3.716 metreküp kereste tüketiminin de önüne geçti. Bu rakam 18 m3 yük taşıyan 206 kamyonun taşıyabileceği yüke eşit.  

"Paletlerin hangi ağaç türlerinden üretildiği, hammaddenin ne kadarının sertifikalı ormanlardan alındığı, paletlerin hangi metotlarla taşındığı ve düzenli bakım görüp görmediği, üretim ve nakliyenin vazgeçilmez aracı olan paletlerin çevreye etkisinde önemli rol oynuyor" diyen CHEP Türkiye Genel Müdürü Şafak Aktekin: 

'Müşterilerimizin her birinin kendi paletlerini toplamak üzere yola çıkmaları halinde, kat edilen mesafenin korkunç boyutlarda olacağını hesaplıyor, karbondioksit salımını azaltacak her türlü önlemi alarak çevresel sorumluluğumuzu örnek bir şekilde yerine getiriyoruz. Benzer bir şekilde palet üretiminde kullanılan ağaçları Avrupa'daki sürdürülebilir ormanlardan elde ediyoruz. İnovasyona dayalı ürün geliştirme süreçlerimiz ve tedarik zinciri uygulamalarımız, sürdürülebilirlik kavramının Türkiye'de de yerleşmesi, standartların oluşması ve sistemin oturması açısından da önemli rol oynuyor' ifadelerini kullandı