Çimento sektörünün 2016 hedefi: 11 milyon ton ihracat

Çimento pazarının 2016 yılında iç pazar hacminin yüzde 3 oranında büyümesi bekleniyor. Sektörün ihracat hedefi ise 11 milyon ton...

Çimento sektörünün 2016 hedefi: 11 milyon ton ihracat

Türkiye Çimento Müstahsilleri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı M. Şefik Tüzün, Türkiye çimento sektörünün 2016 yılına dönük hedef ve analizlerini kamuoyu ile paylaştı. Birliğin 58. Olağan Genel Kurulu'nda konuşan Tüzün, sektörün 2015 yılında, seçim atmosferi diğer olumsuzluklardan etkilendiği bilgisini verdi.

Türkiye Çimento Sektörü, 2016 vizyonu
2015 yılı Kasım dönemine dek devam eden olumsuz sürecin en olumlu yönünün, petrol fiyatlarındaki düşüş olduğunu, tüm belirsizliklere rağmen sektörün yüzde 3.5 düzeyinde bir büyüme ile kapadığını vurgulayan Tüzün:

" Mart ayında kesinleşecek rakamlara göre, sektörün 2015 yılını iç satışlarda % 1 büyüme ve 65 milyon ton ile kapatacağını öngörüyoruz. 2015 yılsonu rakamları olarak Türkiye’nin çimento ihracatı 7,8 milyon ton, çimento ve klinker toplam ihracatı ise  10,7 milyon ton civarında gerçekleşecektir diye öngörüyoruz." dedi. 

Ekonomik kriz kilit sektörleri vurdu... Ayrıntılar için tıklayın...

Hedef pazar: Afrika ve Amerika
Tüzün, Türkiye'de devam etmekte olan mega projelere ek olarak, yeni başlayacak konut, altyapı ve kentsel dönüşüm projelerinin yabancı yatırımcı ilgisi ile birleşeceğini ve 2016 yılının sektör açısından büyümeye tanık olacağını belirtti. Sektörün ekonomik büyümeye paralel olarak yüzde 3 civarında büyümeye sahne olacağını da belirten Tüzün:

"İç pazarda yaklaşık 67 milyon ton çimento satışı gerçekleşeceğini, toplam 11 milyon ton civarında çimento ve klinkerin ise ihraç edileceğini öngörüyoruz. " ifadelerini kullandı. 

Tüzün, uluslararası pazarlarda özellikle Afrika ve Amerika'nın ihracat merceğine girdiğini sözlerine ekledi.