Cumhurbaşkanı'ndan İstanbul ve ucube inşaatlar açıklaması

Küçükçekmece'de yapımı tamamlanan Fethiye-Hasan Gümüşdağ Camii'nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Ucube inşaatlarla İstanbul'a yanlış yaptık..." dedi.

Cumhurbaşkanı'ndan İstanbul ve ucube inşaatlar açıklaması

İstanbul Küçükçekmece'de yapımı tamamlanan Fethiye-Hasan Gümüşdağ Camii'nin açılışında konuştu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "İstanbul'a ucube inşaatlar yaptık. İstanbul'a yanlış yaptık..." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: İstanbul'a yanlış yaptık
Anne ve babasının isminin verildiği caminin açılışan katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul, mega inşaatlar, kentsel dönüşüm ve silüet gibi konularda önemli açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı'nın en dikkat çekici vurgusu ise İstanbul'da birbiri ardına yükselen gökdelenlere ilişkindi. İstanbul için ellerinden gelen her şeyi yaptıklarına dikkat çeken Erdoğan: "Ucube inşaatlar yaptık ve bu ucube inşaatlarla İstanbulumuzun güzelliğine yanlış yaptık." ifadelerini kullandı.

 

Cumharbaşkanı'ndan İstanbul ve ucube inşaatlar açıklaması

 

Kentsel dönüşüm vurgusu
Erdoğan, açıklamasında kentsel dönüşümün önemine de dikkat çekerek: "Gelin bunu yapalım diyoruz. Şuraları şöyle bir düzene sokalım ve imar planlarıyla kentsel dönüşüm yapalım. Bir yangın olduğu zaman itfaiye aracı giremiyor. Deprem olsa bina depreme dayanıklı değil. Böyle yanlışlıklar var. Biz diyoruz ki gelin bunları şimdiden yıkalım. Ben istiyorum ki, canımız yanmadan bunları böyle yapalım ama İstanbul'umuzun güzelliğine gölge düşürmeyelim..." şeklinde konuştu. 

Davutoğlu da "hançer" demişti
Mimar Sinan'ın ölümünün 428. yılında Süleymaniye Camii'nde yapılan anma toplantısında konuşan dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu da, İstanbul'da yükselen gökdelenlerle ilgili "hançer" deyimini kullanmıştı.  Davutoğlu, bundan böyle kente hançer gibi saplanan binalara izin verilmeyeceğini belirterek:

"Bu tip yapılar İstanbul'a ihanettir." ifadelerini kullanmıştı.