Cumhurbaşkanı: Moodys'in cebine 3-5 kuruş koy, istediğin notu al

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin notunu "yatırım yapılabilir" seviyesinin altına düşüren Moodys'e sert çıktı. Erdoğan: "Bunların cebine 3-5 kuruş koy, istediğin notu al..." dedi.

Cumhurbaşkanı: Moodys'in cebine 3-5 kuruş koy, istediğin notu al

27. Muhtarlar Buluşması'nda, Türkiye'nin notunu "yatırım yapılabilir" seviyesinin altına düşüren Moodys'e yönelik sert ifadelerde kullanan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kredi derecelendirme kuruluşlarının güvenilirliğe sahip olmadıklarını söyledi.

Cebine üç beş kuruş koy, istediğin notu al
Erdoğan, batmış bir ülkeye bir anda 4 kat büyümede bir derece vermeye çalışıldığını ancak Türkiye gibi kendi ayakları üzerinde duran bir ülkeye "durağanlık" statüsü belirlediklerini vurgulayarak:"Türkiye kalkınmaya devam ediyor. Bunların cebine 3-5 kuruş koy istediğin notu al. Bunlar böyle çalışıyorlar..." dedi.

Gelin Avrasya Tüneli'nden geçin
Türkiye'nin ardı ardına hayata geçirdiği mega projelerle kalkınma ve büyüme temposunu artırdığını da vurgulayan Erdoğan, Osmangazi Köprüsü'nün ve 3. Köprü'nün ardından paralı geçişlerde 2 kata yakın bir artış yaşandığını söyledi. Erdoğan, Moodys'i 20 Aralık'ta açılışı yapılacak Avrasya Tüneli'ne davet ederek: "Kredi derecelendirme kuruluşlarına tavsiyem, buyursun gelsinler. Tünel'den geçsinler. Bu millet kendi imkanlarıyla bunu yaptı." ifadelerini kullandı. 

Hükümetten farklı Moody's yorumları
Moodys'in not indirim karar kabine üyeleri tarafından da farklı perspektiften yorumlanmıştı. Enerji Bakanı Berat Albayrak'ın Moody's kararlarını önemsiz olarak nitelemesinin ardından bugün de Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, not indirim kararının önemli olduğunu ve notun eski düzeye gelmesi için çalışmaların sürdürüleceğini açıklamıştı.