Cumhurbaşkanı Varlık Fonu Kanunu'nu onayladı

Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin Kurulmasına Dair Kanun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandı

Cumhurbaşkanı Varlık Fonu Kanunu'nu onayladı

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi, 6741 Sayılı Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin Kurulması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanunun, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından onaylandığını duyurdu. Kanun, Cumhurbaşkanı'nın onayının ardından, yayınlanmak üzere Başbakanlığa gönderildi. 

Türkiye Varlık Fonu A.Ş. kuruluyor
Onay ile birlikte Başbakanlığa bağlı olarak faaliyet gösterecek ve ana faaliyet konusu fonların kurulumu ve yönetimi olan Türkiye Varlık Fonu ile bu fona bağlı alt fonları kurmak ve yönetmek üzere Türkiye Varlık Fonu Yönetimi Anonim Şirketinin kuruluşunun da önü açılmış oldu. 

Cumhurbaşkanı Varlık Fonu Kanunu'nu onayladı

50 milyon TL'lik kuruluş sermayesine sahip olacak
Kuruluş sermayesi 50 milyon TL olarak belirlenen Türkiye Varlık Fonu'nun bu girdisi ise Özelleştirme Fonu tarafından karşılanacak. Bu sermayeyi temsil eden paylaş Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'na ait olacak.

Roubini'den Türkiye Varlık Fonu uyarısı
Geçtiğiz günlerde Türkiye Varlık Fonu'nu değerlendiren Roubini Global Economics Yönetici Direktörü Rachel Ziemba, fonun iki muhtemel etkisi bulunacağını belirtmiş ve devletin özel yatırımlar karşısındaki üstünlüğünü pekiştirmesi ve kamu bilançosunun zayıflamasına karşı uyarılarda bulunmuştu.