Danıştay'dan iki riskli alan kararına daha iptal

İstanbul'un Gaziosmanpaşa ve Sultangazi ilçeleri için alınan "riskli alan" kararları, Danıştay 14. Daire tarafından iptal edildi.

Danıştay'dan iki riskli alan kararına daha iptal

İstanbul'un Gaziosmanpaşa ve Sultangazi Mahalleleri hakkında alınan "riskli alan" kararları, Danıştay 14. Daire tarafından bozuldu. Danıştay'ın iptal ile ilgili kararının gerekçesi, benzer kararlarda olduğu gibi "hukuka uyarlık" bulunmaması olarak gösterildi. 

Danıştay'dan bir iptal daha
Danıştay 14. Daire, Gaziosmanpaşa'nın Sarıgöl, Yenioğan ve Bağlarbaşı Mahallelerini ve Sultangazi ilçesi Cumhuriyet Mahallesi'ni kapsayan riskli alan ilanına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını "hukuka uyarlık" olmadığı gerekçesiyle bozdu. Bakanlar Kurulu söz konusu kararı 15 Aralık 2013'de almıştı. 

Bağcılar riskli alan kararı Danıştay tarafından iptal edildi... Ayrıntılar için tıklayın...

Vatandaşlardan itiraz: Binalarımızda risk yok
Bakanlar Kurulu kararı sonrasında bir araya gelen ve sel ve deprem gibi afetlere rağmen evlerinde herhangi bir hasar meydana gelmediğini söyleyen Sultangazi İlçesi Cumhuriyet Mahallesi halkı hukuki yollarla karar itiraz etmişti. Sultangazi sakinleri itirazlarında, bölgenin deprem haritasına göre söz konusu bölgenin 2. Derece Deprem kuşağında dahi olmadığını vurgulamıştı. 

Danıştay'dan iki riskli alan kararına daha iptal

Danıştay'dan benzer gerekçelerle karar bozma
Danıştay 14. Daire tarafından alınan karar, daha önce Pendik ve Bağcılar gibi kararlara benzer bir gerekçe ile alındı. Danıştay kararında, bölgenin riskil alan ilanı için yeterli bilgi, belge ve teknik raporun sunulmadığı ve binalarda bilimsel verilere dayanan tespit ve incelemenin yapılmadığı ve teknik raporun yapıların can ve mal kaybına yol açma riski taşıyıp taşımadığını kanıtlayacak nitelikten bulunmadığı vurgulandı.