Demir-çelik sektörüne Ortadoğu darbesi

Demir-Çelik sektörü, Ortadoğu, Irak ve Suriye'de yaşanan iç çatışmalar nedeniyle zor günler yaşıyor

Demir-çelik sektörüne  Ortadoğu darbesi

Demir-Çelik sektörü, Ortadoğu, Irak ve Suriye'de yaşanan iç çatışmalar nedeniyle zor günler yaşarken, Yemen'deki son gelişmeler sonrasında ihracatta ciddi daralma yaşıyor.

Ege Demir ve Demirdışı Metaller İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Halil Şahin, 'Uluslararası alanda yaşanan gelişmeler Türk demir-çelik sektörü açısından maalesef hiç umut vaat etmiyor. Irak ve Suriye'de yaşanan iç çatışmalar sebebiyle ihracatımızda yaşanan gerileme, diğer Körfez ülkelerince Yemen'e yönelik başlatılan askeri operasyonla daha büyüyecek gibi görünüyor. Talep azalması ve mamul fiyatlarındaki düşüşle, sektörümüzü çok zor bir yıl bekliyor.' diye yorumladı.

Çin, Ortadoğu ve diğer tehditler
2014 yılında, Çin'de konut arzı fazlası sebebiyle inşaat sektörünün yavaşladığını, bu gelişmenin Çin'de inşaat çeliğine olan iç talebin de gerilemesine sebep olduğunu anlatan Şahin "2015 yılında ihracata ayrılacak bu kısmın yaklaşık 82 milyon ton olması bekleniyor. Bizim 2014 yılı ham çelik üretimimizin 34 milyon ton, mamul ihracatımızın da 18 milyon ton olduğunu göz önünde bulundurduğumuzda, bu rakamın büyüklüğünü daha iyi anlayabiliriz. Doğal olarak, bu durum Çin'in bizim halihazırda ihracat gerçekleştirdiğimiz pazarlarımızda daha saldırgan bir strateji izleyerek rekabet yeteneğimizi önemli ölçüde kısıtlamasına neden olacak.'  dedi.

Umudumuz Amerika ama...
Ortadoğu, Çin, Ukrayna ve Rusya'da yaşanan bu olumsuz tabloya karşın Amerika Birleşik Devletleri ekonomisinde canlanma yaşandığını kaydeden Şahin,

'Bu canlanma doğal olarak inşaat sektörüne de yansımış durumda ve bu ülkeye olan inşaat çeliği ihracatımız da sevindirici bir şekilde artış gösteriyor. Ne var ki, Paris'te yaptığımız son temaslarda edindiğimiz bilgiye göre, Amerikalı yerli üreticiler, geçen yıl ABD Ticaret Bakanlığı tarafından ülkemiz menşeli inşaat çeliğine karşı yürütülen ve önlemsiz sonuçlanan anti-damping soruşturmasından tatmin olmadıkları için yeni bir başvuruda bulunacaklarmış. Geçen yıl sunduğumuz her türlü bilgi ve belgeyle, ABD Ticaret Bakanlığı'nı ikna etmişken, maalesef Amerikalı meslektaşlarımızı bir türlü anti-damping yapmadığımıza ikna edemedik. Görünüşe göre de, ülkemiz menşeli ürünlere ilave vergi koyulana kadar bu mücadelelerini bırakmayacaklar. Önümüzdeki günlerde böyle bir soruşturma açılması ve önlemle sonuçlanması durumunda, elbette bu ülkeye olan ihracatımıza da yeniden olumsuz yansımalar olabilecek.' dedi.