Depozito nasıl geri alınır?

Gayrimenkul kiralamalarında ev sahipleri genellikle kendilerini güvence altına almak adına kira tutarında depozito bedeli talep eder. Peki, depozito nasıl geri alınır? İşte yanıtı...

Depozito nasıl geri alınır?


Ev sahiplerinin kiracılarından talep ettiği depozito aslında kendilerini ve evlerine gelebilecek herhangi bir zarar için alınan teminattır. Kiracının evi boşaltması durumunda evin durumuna bağlı olarak depozitonun tamamı ya da bir kısmı kiracıya geri ödenir. Bazı durumlarda ise depozitonun hiç ödenmemesi söz konusu olur. Bu durum kiracının eve verdiği hasara göre değişebilir. Aynı zamanda ev sahipleri de depozitoyu geri verme konusunda zorluk çıkarabilir. 

Depozito miktarı nasıl belirlenir? 

Ev sahiplerinin kiracılardan talep ettiği depozito miktarı ilgili Borçlar Kanunu'nda bazı sınırlamalar yer alıyor. Buna göre ev sahibi depozito isterken belli bir miktar sınırlandırmasına tabi tutuluyor. Bazı durumlarda ise kiracılar ev sahibi ile anlaşarak daha düşük miktarda ya da taksitler halinde depozito ödemesi yapabiliyor. Aynı zamanda yasalarda belirtildiği üzere alınacak depozito en fazla üç kira bedeli olabiliyor. 

Depozito nasıl geri alınır? 

Kiracının depozitoyu geri alabilmesi için kira anlaşmasının sona ermesi ve evden çıkış yapması gerekiyor. Normal şartlarda eve herhangi bir hasarın verilmediği ve sözleşme şartlarının yerine getirildiği durumlarda, ev sahibi depozitoyu olduğu gibi kiracının hesabına geri yatırıyor. Kira sözleşmesinin feshedildiği tarihten itibaren 3 ay içinde ev sahibi, kiracıya sözleşme ile ilgili dava açtığını ya da icra veya iflas yolu ile takibe aldığını belirtmemişse, depozito tutarı kiracının isteği üzerinde hesabına banka tarafından yatırılıyor. 

Ev sahibiniz depozitoyu vermek istemezse

Ev sahibiniz eğer depozitoyu vermek istemezse ya da evin hasar durumunu abartarak depozitodan daha çok kesinti yapmak istemesi durumunda, kiracı ilk olarak ev sahibi aleyhine icra takibi açtırmalı ve depozitoyu ev sahibinden talep etmelidir. Bazı ev sahipleri ve kiracılar kendi aralarında anlaşarak depozito bedelinin kiradan düşülmesi gibi bir karar verebilir. Yasal olmayan bu işlem başta kiracı lehine gibi görünse bile ev sahibine dava açma hakkı doğacağı için kiracının aleyhine bir durum olabilir. 

Depozitosunu geri almak isteyen kiracı, öncelikle ev sahibine bu konuda başvurmalıdır. Herhangi bir sorun yaşanmaması adına yapılan başvurunun yazılı olması gerekmektedir. Bu sürecin hızlı ve sorunsuz olarak işlemesi için kiracı ile ev sahibinin ortak bir noktada buluşması büyük önem taşır.