Derince Limanı ihalesi iptal edildi

Derince Limanı ihalesinde, Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu, açık artırma turuna katılan 3 firmanın da teklif vermemesi üzerine ihalenin iptal edildiğini açıkladı

Derince Limanı ihalesi iptal edildi

22 Ocak 2014 / emlakwebtv
Özelleştirme İdaresi'nde Ahmet Aksu'nun komisyon başkanlığında yapılan Derince Limanı özelleştirme ihalesine 6 firma katıldı. Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları'na (TCDD) ait Kocaeli Derince Limanı'nın 36 yıl süreyle "işletme hakkının verilmesi" yöntemi ile özelleştirme ihalesinin nihai pazarlık görüşmeleri yapıldı. Elemesiz turda en yüksek teklif 180 milyon dolar oldu. Ancak 3 firmayla geçilen açık artırma turunda hiçbir firma teklif vermeyince ihale iptal edildi. 

Derince Limanı ihalesinde 3 firmayla açık artırmaya geçildi
Birinci elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren The Peninsular and Oriental Steam Navigation Company, 2. elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Ceynak Lojistik ve Tic. A.Ş., 3. elemeli yazılı turda en düşük teklifi veren Yılport Holding A.Ş. elendi. Kalan 3 firmayla açık artırmaya geçildi.

Açık artırma turunda 3 firma da teklif vermeyince ihalenin iptal edildiği açıkladı
Açık artırmada başlangıç tutarı 516 milyon dolar, artırım aralığı ise 500 bin dolar olarak belirlendi. Derince Limanı'nın 36 yıl süreyle "işletme hakkının verilmesi" yöntemi ile özelleştirme ihalesinin açık artırım turunda, katılan 3 firma da teklif vermedi. Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu, ihalenin iptal edildiği açıkladı.

İhalede, Yılport Holding AŞ, The Peninsular and Oriental Steam Navigation Company, Safi Katı Yakıt San. ve Tic. A.Ş., Kumport Liman Hizmetleri ve Lojistik San. ve Tic. A.Ş., Cengiz İnşaat San. ve Tic. A.Ş. ile Ceynak Lojistik ve Tic. A.Ş. yarışıyordu.