Dev ihalede 4 firma ilk aşamayı geçti

Cumhuriyet tarihinin en büyük ihaleleri arasında gösterilen 9 milyar Euroluk 3. havalimanı için ihale bugün yapılıyor

Dev ihalede 4 firma ilk aşamayı geçti

3 Mayıs 2013 / emlakwebtv
Bugün Esenboğa Havalimanı Sosyal Tesisleri'nde başlayan ihalede teklif veren 4 grubun teknik yeterliliği geçtiği açıklandı. Tekfif verenler; TAV, IC-Fraport Ortak Girişim Grubu, Cengiz-Kolin-Limak-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu ve Makyol İnşaat.

İhalede en yüksek teklifi 12.7 milyar euro + KDV ile Limak verdi. Makyol'un teklifi ise 4 milyar euro + KDV oldu. TAV ihalede 25 yıllık kira bedeli olarak 9 milyar euro + KDV teklif ederken, IC-FRAPORT teklifini 20 milyar euro  + KDV olarak açıkladı. İhalede açık artırmaya geçilirken, Makyol çekildiğini açıkladı. Açık artırmada fiyat 20.5 milyar euroyu geçti.

3. havalimanı için yapılan ihalede firmalarla kapalı pazarlık yerine kamuoyuna açık bir şekilde ihale yapılması kararına varıldı.
İhaleye katılacak şirketler 25 yıllık işletme süresince ödeyecekleri toplam kira bedeli üzerinden yarışacak.

İstanbul Avrupa yakasının kuzeyine Arnavutköy ilçesine yapılması planlanan 3. Havalimanı tamamlandığında dünyanın yolcu kapasitesi en büyük havalimanı olacak. Projenin ilk etabı olarak 90 milyon yolcu kapasiteli ana terminal binası 2017'de hizmete açılacak. Tüm etapları tamamlandığında 150 milyon yolcu kapasitesine ulaşacak havalimanına toplam, 4 terminal binası 6 pist ve 8 kontrol kulesi bulunacak. Proje yaklaşık 9 milyar Euro'ya mal olacak.