Ege Dünya Ticaret Merkezi'ne 80 milyon dolar teklif

Daha önceki dönemlerde TMSF tarafından 117 ve 90 milyon dolarlık muhammen bedellerle düzenlenen ihalelerine alıcı çıkmayan Ege Dünya Ticaret Merkezi'nin bugünkü ihalesine katılan Livamine Madencilik A.Ş 80 milyon dolar teklif verdi

Ege Dünya Ticaret Merkezi'ne 80 milyon dolar teklif

Daha önce iki kez ihaleye çıkılan, ancak sürekli değişen imar planları ve açılan davalar nedeniyle herhangi bir alıcının teklifte bulunmadığı Dünya Ticaret Merkezi Ticari ve iktisadi bütünlüğü için, bugün yinelenen ihalede bir alıcı çıktı.

Livamine Madencilik'ten Basmane'ye 80 milyon dolar
TMSF tarafından daha önce açılan ve ilkinde 117 milyon dolar, ikincisinde ise 90 milyon dolar muhammen bedeller istenen, Basmane Çukuru olarak bilinen iştirakin bugünkü ihalesine katılan Folkart Yapı'nın ortaklığının bulunduğu Livamine Madencilik A.Ş. 80 milyon dolarlık teklifte bulundu. Livamine Madencilik A.Ş.'nin ortakları arasında Akça Holding Yönetim Kurulu Başkanı Rıza Akça ve Manet Genel Müdürü Tarık Kayar da bulunuyor.

Basmane Çukuru'nun ilk ihalesinde neler olmuştu? Öğrenmek için tıklayın...

Örnek bir proje hayata geçirilecek
Ortaklık adına yapılan açıklamada, İzmir'in yararına ve İzmirlilerin gurur duyacağı bir kültür, sanat ve eğlence merkezinin hayata geçirilmesi hedefine vurgu yapılarak, İzmir Büyükşehir Belediye binasının da buraya taşınmasını sağlayacak örnek bir proje oluşturulmasına gayret edileceği belirtildi. Ortaklık adına yaptığı açıklamada, hayata geçirilecek proje niteliklerinin İzmirlilerle birlikte belirleneceğine de dikkat çeken Mesut Sancak:

"4 bini inşa aşamasında olmak üzere toplam 9 bin kişinin istihdamını öngörüyoruz. Bölgede trafik yükü oluşmaması için trafik danışmanları ile birlikte çalışacağız. İzmir Büyükşehir ile işbirliği sağlayarak, kavşak, alt-üst geçit ve otopark düzenlemeleri yapacağız." dedi. 

Sancak, temel yenileme çalışmalarının da bu yıl içinde yenileneceğini ve inşaata başlayacaklarını da sözlerine ekledi.