Ekspertiz ücreti

Konut kredisine başvurulurken, gayrimenkulün değerinin tespit edilmesi için alınan ekpertiz ücreti bankadan bankaya değişiyor. Söz konusu ücretle ilgili merak edilenleri cevapladık.

Ekspertiz ücreti

Gayrimenkul alırken, başvurulan konut kredisinde konutun değerinin tespiti şart. Bu tespit için ise bankalar anlaşmalı firmalardan eksper talep etmekte. Bu hizmetin bir karşılığı olarak alınan ekspertiz ücreti de bankadan bankaya değişenlik göstermekte. Ekspertiz ücreti için öncelikle müşteriye başvuru sırasında  bilgi verilekte ve konu ile ilgili ekspertiz talep formu imzalatılmaktadır.

Hangi firmalara başvuruluyor?

Bankalar konut kredisi ile alınacak evin gerçek değerini belirlemek için SPK lisanslı bağımsız ekspertiz kuruluşları ile çalışıyorlar. Bu kuruluşlara ödedikleri ücreti de krediyi kullanacak olan tüketiciye yansıtıyorlar. Diğer kredi masraflarından farklı olarak ekspertiz ücreti kişi krediyi kullanmadan önce peşin olarak alınıyor ve evin ekspertiz sürecini başlatmak için gerekiyor.

Bankalara göre değişiyor

Konut kredisi ekspertiz ücreti bankalar arasında farklılıklar gösteriyor. Ancak bazı bankalar konut kredisi ekspertiz raporu için müşterilerinden son derece uçuk rakamlar talep edebiliyor. Bu gibi durumlarda konut kredisi kullanmak için masrafı mecburen ödeyen kişiler konut kredilerini kullandıktan sonra bankadan bu ücretin iadesini talep etmek için konut kredisi ekspertiz ücreti iadesi dilekçesi yazabilirler.

Ekspertiz raporu nedir?

Satın alınacak gayrimenkulun yaş, konum gibi özelliklerine göre değerinin belirlenmesi işlemidir. Konutun piyasa değerini belirleme olarak özetleyebileceğimiz ekspertiz raporunun hazırlanması ise değerleme uzmanları tarafından yapılıyor. Eksper denilen bu uzman kişiler evin değerini belirleyerek, raporunu bankaya sunuyor.

Banka açısından oldukça önem arz eden ekspertiz raporunun sizin haklarınızın korunması açısından da önemi büyük. Konut kredisi kullandığınız banka yüklü bir tutarda ekspertiz ücreti talep ettiyse, bu durumda yapmanız gereken hakkınızı aramak. Tüketici Hakları Hakem Heyeti'ne başvurarak, ekspertiz ücretinin tarafınıza iade edilmesi için itiraz hakkınızı kullanabilirsiniz.