Emek Sineması restorasyonuna karşı iddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, tartışmalara neden olan Emek Sineması restorasyonunun aslına uygun olmadığı ve komşu kültür varlıklarına zarar verildiği gerekçesiyle inşaat şirketi aleyhine bir iddianame hazırladı

Emek Sineması restorasyonuna karşı iddianame

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul'un en önemli kültürel merkezlerinden ve sanat camiasının simge mekanlarından biri olan Emek Sineması restorasyonu ile ilgili olarak adli işleme başladı. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianame, projede aslına uygun bir restorasyonun gerçekleşmediğine vurgu yapıldı. Cumhuriyet Gazetesi'nde yer alan Hazal Ocak imzalı habere göre, restorasyon çalışmalarını yürüten Kamer İnşaat yetkilileri aleyhinde hazırlanan iddianamede ayrıca, komşu kültür varlıklarına da zarar verildiği vurgulandı. 

Akademisyenlerin gözünden, Emek Sineması restorasyonu... Ayrıntılar için tıklayın...

Emek Sineması gitti, dava başladı
Türkiye'nin en eski sinema salonlarından biri olan Emek Sineması'nda yürütülen restorasyon faaliyetleri İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nı harekete geçirdi. Aksi yönde çıkan mahkeme kararlarına rağmen dükkan ve restorasyon çalışmalarına devam edilmesi üzerine TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Şubesi tarafından gerçekleştirilen suç duyurusundan hareketle bir iddianame hazırlayan  İstanbul Cumhuriyet Savcısı Hasan Ülgünar, dava dosyasındaki bilirkişi raporundan hareketle şirket yöneticilerinin cezalandırılmasını istedi. 

 

Emek Sineması restorasyonu ve geç gelen adalet sorunu

 

İddianamede Emek Sineması'nın aslına uygun restore edilmediği ve tescilli eserler Cercle D'orient ve Melek Apartmanı binasında da çatlaklara neden olduğu; bir diğer deyişle kazı sırasında gerekli önlemlerin alınmaması ve tescilli eserlere zarar verildiği bildirildi.

Tescilli eserlerin korunamadığına vurgu yapılan iddianamede, çalışmaların projelere uygun yürütülmedi, komşu kültür varlıklarını ceza verildiği bildirilerek, şirket yetkilileri hakkında adli işlem uyarısı dile getirildi.