Emlak GYO ve BİM 'geri alıma’ başladı

17 Aralık operasyonu sonrasında hisse senetleri değer kaybeden BİM ve Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Borsa İstanbul'da hisse geri alım programı başlattı

Emlak GYO ve BİM 'geri alıma’ başladı

09 Ocak 2014 / emlakwebtv
17 Aralık operasyonu sonrasında hisse senetleri değer kaybeden BİM ve Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı, Borsa İstanbul'da hisse geri alım programı başlattı. Bu süreçte değer kaybeden Bank Asya hisselerinde de bazı üst düzey yöneticilerinin alım yaptığı dikkat çekti.

17 Aralık sonrasında BIST endeksi dolar bazında yüzde 15'in üzerinde değer kaybetti
17 Aralık sonrasında BIST endeksi dolar bazında yüzde 15'in üzerinde değer kaybederken, Bank Asya hisseleri 1.31 liraya kadar düşerek yüzde 34.50, BİM hisseleri 36.40 liraya kadar çekilerek yüzde 22, Emlak Konut GYO hisseleri ise 1.97 liraya kadar düşerek yüzde 26'ya varan kayıplar yaşadı. Böylece hisse alım programına geçen BİM 200 milyon lira, Emlak Konut GYO ise 500 müyon liralık hisse almayı hedeflediğini açıkladı. Emlak Konut GYO, şu ana kadar 74.7 milyon adet hissesini geri almış durumda. Bank Asya'da ise iki şirket yöneticisinin 17 Aralık'ta ve 31 Aralık'ta hisse alımı yaptığı dikkat çekiyor. 2011 yılında verilen haklan ardından bazı büyük şirketlerin hisse geri alım programlan açıkladıkları ve düzenli alımlar yaptıkları biliniyor. Bu arada son dönemde hisse geri alım programı açıklayan şirketler arasında Katmerciler ve San-El Elektrik'in olduğu öğrenildi.

SPK,2011 yılında kendi hisselerini geri alma yolunu açtı
Sermaye Piyasası Kurulu'nun (SPK) 2011 yılında şirketlerin, ana ortaklarının ve yöneticilerinin kendi hisselerini geri almasının (buyback) yolunu açtığı bu program, piyasalarda görülen yoğun fiyat hareketlerine karşı, hisse fiyatlarındaki dalgalanmaları azaltıcı yönde şirketlere imkan tanıyor. Bu düzenleme, şirketlere Ödenmiş/çıkarılmış sermayelerinin yüzde 10'nuna denk gelen oranda hisselerini geri alabilme fırsatı veriyor.