Emlak Konut kampanyasına uzun vadeli etki uyarısı

Epos Gayrimenkul Yöneticisi Neşecan Çekici, hazırladığı kampanyalarla vatandaşların konuta ulaşımına önemli kolaylıklar sunan Emlak Konut GYO'ya, kampanyaların uzun vadeli etkilerini hesaplama uyarısında bulundu

Emlak Konut kampanyasına uzun vadeli etki uyarısı

Emlak Konut'un hafta içinde arka arkaya tanıtımını gerçekleştirdiği kampanyalar gayrimenkul sektöründe tartışılmaya başlandı. Kredi faizlerinin yüzde 0.70 düzeyine çekilmesi ve yüzde 20'lik peşinatla konut satılması gibi fırsatlar yaygın olarak destek gördü. Bununla birlikte, sektör temsilcileri bu kampanyaların uzun vadeli etkilerinin doğru hesaplanması çağrısını yapmayı sürdürüyor.

Çekici: UZun vadeli etkiler bugünden hesaplanmalı
Epos Gayrimenkul Danışmanlık ve Değerleme Kurucusu ve Yönetici Ortağı Neşecan Çekici, Emlak Konut kampanyasının kamuoyu nezdinde konuta ulaşılabilirliği desteklediğini ve sektörün hareketliliği ile motivasyonunu ivmelendirici bir etki yapacağı söyledi. Çekici, buna karşın, çalışmaların "ulusallık ve dönemsellik" gibi vurgular içinde yapılandırılmasının önemine dikkat çekerek:

"Konut sektörü alıcıları üzerinde uzun vadede sektörü zora sokan satış modelleri kapsamında bir beklenti yaratılmaması gerekir.  %0.70'lik oran ve 120 aylık vade konusunda  ise "kısa süreli bir kampanya ve bir geçiş dönemi faiz oranı" söyleminin altı çizilmelidir. Aksi takdirde önümüzdeki dönemde tabela faiz oranlarından alıcıyı bankaya  yönlendirme zorluğu yaşanabilir" şeklinde konuştu. 

Kampanyaların sektöre etkileri
Bu ve benzeri satış modellerinin "sürdürülebilirlik, fonlayan, zorlamayan, gerekli hallerde fonlatan ve metrekare fiyatlarını suni olarak yüksletmeyen nitelikte olması gerektiğini de belirten Çekici, sektör STK'larının orta ve uzun dönemli hareketlerini şimdiden planlama çağrısında bulundu.