Emlak Konut piyasa dengesi için ihale iptal etti

Emlak Konut GYO, geçtiğimiz günlerde 1 milyarın üzerinde toplam satış geliri teklifiyle kazanılan Başakşehir 5. Etap ArsaSatışı Gelir Paylaşımı ihalesini iptal etti.

Emlak Konut piyasa dengesi  için ihale iptal etti

Emlak Konut GYO, geçtiğimiz günlerde 1 milyarın üzerinde toplam satış geliri teklifiyle kazanılan Başakşehir 5. Etap ArsaSatışı Gelir Paylaşımı ihalesini iptal etti. Emlak Konut GYO, bu kararıyla gayrimenkul sektöründe piyasa yapıcı ve piyasayı dengeleyici bir kurum olacağını da göstermiş oldu. Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, ihalelerde ayakları yere basmayan fiyatlar oluştuğunda buna müdahale edeceğiz" dedi.

Emlak Konut GYO, Kayabaşı 5. Etap bölgesini kapsayan ihaleyi uygun bulunmadığı gerekçesiyle iptal ettiğini açıkladı. Önceki Gün Emlak Konut GYO'nun KAP'a yaptığı açıklamada, "İstanbul Başakşehir Kayabaşı 5. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesi, verilen en yüksek teklif Şirketimiz tarafından uygun bulunmadığından iptal edilmiştir. Söz konusu iş ile ilgili ihalenin 1. oturumu 30 Nisan 2015 tarihinde yeniden yapılacaktır" denildi.

Emlak Konut Kayabaşı 5. Etap Arsa Satışı Karşılığı Gelir Paylaşımı İşi ihalesinin kazananı Yıldızlar İnşaat – HKM İnşaat İş Ortaklığı olmuştu. İhalede en yüksek teklifi 475 milyon 752 bin lira ile Yıldızlar İnşaat – HKM İnşaat İş Ortaklığı'nın verdiği, söz konusu ortaklığın ayrıca 1 milyar 32 milyon lira ile arsa satışı karşılığı satış toplam geliri için de en yüksek teklifte bulunduğu bildirilmişti. İhaleye esas taşınmazların tespit edilen asgari bedelinin 117 milyon 420 bin lira tutarında olduğu ifade edilmişti.

Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, ihalede ortaya çıkan fiyatın bugün açısından bçlge değerinin çok üzerinde oluşması, ve ayaklarının yere basmadığı gerekçesiyle iptal ettiklerini açıkladı. Kurum, Emlak Konut GYO'nun yeni yaşam alanları, uydu kentler oluştururken, aynı bölgede farklı gelir gruplarının bir arada yaşayabileceği planlamalar yaptığına işaret ederek, "Söz konusu ihalenin yapıldığı bölgenin değeri gelecekte ihale'de oluşan değerin çok daha üzerlerine çıkacaktır. Ancak biz piyasanın dengeli gelişmesinden yanayız. Bir yerin değeri, olması gerekenin üzerinde artarsa biz buna müdahale ederiz. Oluşan fiyatların ayaklarının yere basması gerekir diye konuştu.