Emlak yasa tasarısı mecliste

Geçtiğimiz yıl sonunda meclise sunulan ve sektör temsilcilerinin bir an önce sonlanmasını beklediği emlak yasa tasarısında sona gelindi

Emlak yasa tasarısı mecliste

Lisanslı Emlak Müşavirliği, Emlak Müşavirliği Şirketleri ve Emlak Komisyonculuğu yasa tasarısı geçtiğimiz yıl sonunda meclise sunuldu ve yasalaşmayı bekliyor. 

Yasanın meclisten geçmesinin sektörde faaliyet gösteren birçok emlakçı ve yatırımcının beklentisi olduğunu vurgulayan, Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Ali Güvenç Kiraz, yasanın çıkmasının yalnıca emlakçılar için değil, onlarla çalışacak inşaat yapımcıları, geliştiriciler, yabancı yatırım şirketleri ve vatandaşlar açısından da çok büyük bir önem arz ettiğini vurguladı.

Emlak yasası ne getiriyor?
Avukat Ali Güvenç Kiraz, Emlak Yasa Tasarısının düzenleme getirdiği hususlar hakkında da şu açıklamayı yaptı:

 - Emlakçılara lisans zorunluluğu: Artık tüm emlakçılar emlak müşaviri veya emlak komisyoncusu olsun lisans almak zorundadırlar. 

- Emlak Müşaviri ve Komisyoncusu ayrımı: Emlakçı olarak nitelendirdiğimiz ve aslında Borçlar Kanununda Simsar olarak tanımlanan alan artık Emlak Müşaviri ve Emlak Komisyoncusu olarak ikiye ayrılmıştır.

- Emlak Müşaviri olmanın kriterleri: Emlak Müşaviri olmak için; Tapu Kadastro Meslek Yüksekokulu veya Emlak ve Emlak Yönetimi mezunu değilseniz 4 yıllık üniversite okuma zorunluluğu getirilmiştir.

- Emlak müşaviri kiralama, alım satım işlerinde aracılık hizmeti yapacağı gibi bu işlemlere ilişkin form ve belgeleri düzenleme hakkına sahip olacaktır.

- Emlak müşavirliği şirketleri en az 200.000 TL. sermaye ile kurulabilecektir.

- Emlak komisyoncusu olmak için lise ve dengi okul mezunu olma, lisans sınavına girme, yine 12 aylık eğitimden geçme şartı getirilmiştir.

- Emlak komisyoncuları kiralama, alım satım işlerinde aracılık yapacaklar ve bu işlemlere ilişkin resmi ve özel kurumlarda işlemleri takip edebileceklerdir.

- Başbakanlığa bağlı bir Emlak Müşavirliği ve Komisyonculuğu Kurulu kurulacak olup bu kurul hem lisans verme, hem bu lisanslı emlak müşavirleri ve komisyoncularının sicil ve disiplin dosyalarını tutma gereğinde lisansı iptal etme yetkisine sahip olacaktır.

- Emlak müşavirleri lisans olarak 3000 lira, komisyoncular 1000 lira, emlak müşavirliği şirketleri 60.000 TL. lisans bedeli ödeyeceklerdir.

- Lisanslı emlak müşavirleri ve komisyoncuları yetki alanı olan ilçe sınırında çalışacaklardır.

- Emlak müşavirleri ve emlak komisyoncuları içeriği kurul tarafından belirlenecek olan standart hizmet sözleşmesi kullanacaklardır.

- Artık kurul her yıl Ocak ayında belirlenecek bir hizmet bedeli kriterleri ve bedeli belirleyecektir. Yine hizmet nedeniyle oluşacak zararlardan dolayı Sigorta Fonu oluşturulacak ve zarar buradan karşılanacaktır.

- Geçmişe dönük olarak; yasanın yürürlüğü öncesinde Emlak müşavirlerinde 4 yıllık üniversite mezunu olmak, koşulu ile 3 yıldır faaliyette olduğunu belgeleyenler 1 yıl içinde kurula başvurmak kaydı ile lisanslı emlak müşaviri olacaklardır.

- Emlak komisyonculuğu içinde geçmişse dönük olarak 3 yıldır bu işi yaptığını belgelemek ve yine kurula 1 yıl içinde başvurmak kaydı ile lisanslı emlak komisyoncusu olacaklardır.

- Emlak müşavirliği şirketleri de geçmişse dönük 4 yıldır bu faaliyeti yürütüyorlarsa ve yasada tanımlanan kriterleri 1 yıl içinde sağlamak kaydı ile lisanslı emlak müşavirliği şirketi olacaklardır.