Emlak Yasası için İngiliz modeli önerisi

Eskidji Ankara Bölge Ortağı Köksal Ünal, "Emlakçılık Yasa Tasarısı" için İngiliz modelini önerdi. Ünal: "İngiliz sistemi sade; kurallar ve kriterler belli" dedi

Emlak Yasası için İngiliz modeli önerisi

Eskidji Gayrimenkul Ankara Bölge Ortağı Köksal Ünal, gayrimenkul danışmanlık sektörünün büyük bir merakla beklediği "Emlakçılık Yasa"sı için İngiliz modelini önerdi. İngiliz modelinin sade, kural ve kriterlerin de belirgin olduğunu vurgulayan Ünal: "Çünkü İngiliz sistemi daha sade. Orada emlak müşavirliği var, sahibinden modeli yok. Mutlaka bir emlak müşavirliğiyle anlaşıyorlar. Satıcı komisyon ödemiyor, alıcı yüzde 3 komisyon ödüyor. Kurallar ve kriterler belli. Alıcı satıcı bir araya gelmiyor. Emlak müşavirine yetki veriliyor..." dedi. 

Yeni düzenleme ihtiyacı yükseldi
Gayrimenkul sektöründe "emlakçı" boyutunun büyük önem taşıdığını ve emlakçılık mesleğini yürüten vasıfsız statüdeki kişilerin meslekten çıkarılması gerektiğini söyleyen Ünal, hiç bir iş yapamayanın emlakçı olduğu ortamın, yeni yasa ile düzeltilmesi gerektiğini vurguladı. Ünal, bölgelere göre Emlak Müşavirliği sayısının belirlenmesi gerektiğini, meslekte faaliyet gösteren firmaların vergi mevzuatını bilen teknik bir kadro istihdam etme zorunluluğu taşıdığını da belirterek:

Emlak Yasası bankalara garantörlük verecek... Ayrıntılar için tıklayın...

" Artık tapu dairesinde bir işlem yapılacaksa o gayrimenkulün emlak komisyon faturası da o evraklardan biri olmalı. Bunun artık standartlarının gelmesi lazım. Bu müsaadeler verilirken de kriterler iyi izah edilmeli. İnanılmaz sayıda bir emlak kirliliği var. Komisyon hususunda da düzenlemelerin gelmesi lazım..." ifadelerini kullandı. 

Sektörün bileşenlerine uyum verecek bir yasa
Son yıllarda inşaat sektöründeki konut üretimi ve alım-satımında rekor bir büyüme kaydedildiğini, buna bağlı olarak da mevzuatla ilgili yeni ihtiyaçların doğduğunu söyleyen Ünal, sektörün tüketici, müteahhit, emlakçı, bankalar ve devlet gibi önemli ayaklarının yeni yasa ile düzenlenme ihtiyacı bulunduğunu da sözlerine ekledi.