Emlakçı yasa tasarısıyla neler değişecek?

‘Lisanslı Emlak Komisyonculuğu ve Lisanslı Emlak Müşavirliği’ yasa tasarısıyla nelerin değişeceğini Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz Emlakwebtv’ye anlattı

Emlakwebtv/Kamera: Onur Zeybek
Gayrimenkul danışmanları ve müşavirlerinin hukuki statüye kavuşması için TBMM sunulan ‘Lisanslı Emlak Komisyonculuğu ve Lisanslı Emlak Müşavirliği’ yasa tasarısında sona yaklaşılıyor. “2013’ün sonu, 2014’ün başlarında ya da ortalarında bir emlakçı yasasına sahip olacağız” diyen Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, yeni yasa tasarısıyla getirilen sınav sistemi sayesinde her isteyenin artık emlakçılık yapamayacağını söylüyor.

Sınav sonucu alınan lisansların başka bir kişi ya da kuruluşa devredilemeyeceğini vurgulayan Kiraz, her lisans sahibi için bir de sicil kaydı oluşturulacağını belirtiyor.

Yeni yasa tasarısıyla emlakçıların tapularda evrak inceleme işlemlerini ikinci bir yetkiye ihtiyaç duymadan yapabileceklerini söyleyen Ali Güvenç Kiraz, emlak ofisi açmak için ise sermaye sınırlamasına gidildiğini ifade ediyor.