Emlakçılıktan, gayrimenkul danışmanlığına dönüşüm

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş kentsel dönüşüm sürecinin emlakçılıktan 'gayrimenkul danışmanlığı'na' geçişi hızlandıracağını söyledi

Emlakçılıktan, gayrimenkul danışmanlığına dönüşüm

2. Her Yönüyle Kentsel Dönüşüm Kongresi, "Kentsel Dönüşümde Yeni Dönem Yeni Hedefler" başlığı altında İstanbul'da gerçekleştirilen etkinlikte konuşan Coldwell banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş, 21. yüzyıl Türkiye'sinde inşaat sektörünün hatırı sayılır boyutlarda gelişme gösterdiğnii söyledi.

İnsanlar bilinçleniyor, danışmanlık sektörü gelişiyor
Deprem yasası sonrasında kaliteli binaların artışı ve insan yaşam kalitesindeki yükselme ile birlikte gayrimenkul danışmanlık sektöründe hizmet beklentisinin yükseldiğini vurgulayan Taş: 

'20'inci yüzyıl emlakçıların yüzyılıydı. 21'inci yüzyıl ise gayrimenkul danışmanlarının yüzyılı olacak. Hukuk ve finansman bilgisi olan, değerleme yapabilen, teknolojiyi işinde çok iyi kullanan eğitimli yabancı dil bilen gayrimenkul danışmanlarına doğru bir dönüşüm mevcut. Bununda nedeni gayrimenkul danışmanlığında ki hizmet beklentisinin yükselmesi...' dedi. 

10 yıl sonra Fikirtepe, Göztepe'yi geçecek
Açıklamasında Fikirtep ve Göztepe semtleri arasında bir karşılaştırma sunan Taş: 'Birbirine iki komşu semtin birinde metrekare fiyatı 3000TL diğerinde 7000 TL. Kentsel dönüşümle beraber Göztepe 20'inci yüzyılın kenti, Fikirtepe ise 21'inci yüzyılın kenti olacak. Fiyat değerleri de eşitlenecek ve Fikirtepe 5-10 yıl sonra Göztepe'nin önüne geçecek.' ifadelerini kullandı. 

Emlakçılıktan gayrimenkul danışmanlığına
Değer kazanan semtlerde emlakçılıktan gayrimenkul danışmanlığına geçişin yaşanacağını belirten Taş, 2012'ye kadar yaşanan 'rantsal dönüşümün' riskli yapıları kapsayan bir geçişle kentsel dönüşüme ' evrildiğini belirtti. Taş: 'Kent değil binalar yenilendi. Şimdi ise aralarında Gaziosmanpaşa, Küçükçekmece, Kartal, Esenler, Mersin, Adana gibi belediyelerin öncülüğünde yeni kentler oluşuyor ve bir dönüşüm yaşanıyor.' dedi.