En pahalı konutlar İstanbul’da

İstanbul, yıllık konut fiyat artışlarında yüzde 17.5'lik oranla diğer illeri geride bıraktı. Listede ikinci sırada İzmir yer alırken, üçüncü ise Ankara oldu

En pahalı konutlar İstanbul’da

22 Ocak 2014 / emlakwebtv
Türkiye çapında yıllık konut fiyat artışları açıklandı. Reidin Emlak Endeks ve TÜİK verilerinden derlenerek hazırlanan oranlara göre İstanbul yüzde 17.5 yıllık konut fiyat artışıyla birinci oldu. İstanbul'u yüzde 10.2  artışla İzmir ve yüzde  9.7 artışla Ankara izledi. Konuta yatırım yapanlar için 2013 yılı kayda değer bir getiri sağlamış gözükmekle birlikte, konuttaki fiyat artışı TÜİK verileri incelediğinde finansal yatırım araçlarının başında gelen dolar ve eurodaki getirinin altında kaldı.

Konuttaki fiyat artış oranlarını değerlendiren Gayrimenkul Araştırma Şirketi Reidin Veri Uzmanı Orhan Vatandaş, Türk yatırımcılarının geleneksel yatırım aracı olarak ifade ettiği konut yatırımlarının özellikle uzun vadede diğer finansal yatırım araçlarına oranla her zaman iyi bir alternatif olduğunu söyledi. Vatandaş, konut getirilerinin son iki yılına bakıldığında enflasyonun iki katı oranında bir getiri sağladığının görüldüğünü belirtti.

Vatandaş sözlerine şöyle devam etti: "Son 5 yıl içinde konut fiyatlarında 1.5 kat artış yaşandı. 100 bin liralık bir evin değeri 150 bin liraya ulaştı. Kredi faiz oranları ise 2.2 kat azalarak 0.90 seviyelerine indi. Bunların yanında kişi başına düşen milli gelir yine aynı süre içerisinde 1.9 kat artarak 11 bin dolar seviyelerine ulaştı. Bu durumun vatandaş üzerindeki ölçülebilir etkisi bireylerin konut satın alım gücünde 2.1 katlık bir artış olarak özetlenebilir. Yani bundan 5 yıl öncesine göre mevcut finansal koşullarda bir ev sahibi olmanın bugün çok daha kolay olduğu karşımıza çıkıyor.”