Enerji kimlik belgesi için son tarih: 2017

Binaların "Enerji Kimlik Belgesi"ne sahip olma zorunluluğu için son dönemece girildi. 2017 yılına kadar tüm binalar bu belgeyi edinmek zorunda...

Enerji kimlik belgesi için son tarih: 2017

Bina sahiplerine yüklenen  "Enerji Kimlik Belgesi" edinme zorunluluğunda son dönemece girilmesine karşın bugüne dek çok düşük düzeyde başvuru kaydedildi. Enerji Kimlik Belgesi'ne sahip olan bina sayısı 350 bin 12'i ancak buldu. Bu rakamtoplam yapı stokunun yüzde 5'inin de altında bir düzeye işaret ediyor

2016 yılında başvurular artabilir
Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğuna rağmen, bugüne dek yeterli girişimin yapılmadığını belirten BES Enerji Kurucu Ortaklarından Serkan Emin: "Bu durumda milyonlarca binanın bir yıl içinde EKB eksiğini tamamlaması gerekiyor. Her konuda olduğu gibi EKB konusunda da son dakikacıyız. Biz 2017 yılına yaklaşırken EKB alımlarının hızlanacağını düşünüyoruz” dedi.

Enerji kimlik belgesi için son tarih: 2017

64. Hükümet Eylem Planı'nda Yalıtım sektörünü heyecanlandıran maddeler... Ayrıntılar için tıklayın...

Enerji kimlik belgesi süreci çok ağır ilerliyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere göre 2015 yılı itibarıyla Enerji Kimlik Belgesi edinen yeni bina sayısının 329 bin 62 adet olduğunu, ancak mevcut binalardaki sürecin hala çok yavaş ilerlediğini söyleyen Serkan Emin enerji kimlik belgesinin önemi hususunda da yeterli bir farkındalığın oluşmadığına vurgu yaptı.Emin, Türkiye'nin çok önemli bir kentsel dönüşüm seferberliği ile karşı karşıa olduğunu ve yeni ruhsatlarla birlikte Enerji Kimlik Belgesi başvurularında da ciddi bir sayı artışının yaşanacağını belirterek:

"Ayrıca 2015 yılının sonlarında gerçekleşen Paris İklim Zirvesi, hükümetlerin karbon salınımlarını azaltıcı önlemler almasını şart koşuyor. Bu madde çerçevesinde binaların envanterinin çıkarılarak ne kadar karbon salımı yaptığı ve enerji harcadığının belirlenmesi gerekiyor ki bu da ancak EKB alan bina sayısının artırılması ile mümkün." dedi. 

Askeri binalar dışında tüm devlet yapılarının de Enerji Kimlik Belgesi alma zorunluluğu taşıdığını da söyleyen Serkan Emin, kimlik belgesini düzenlemeyen binalara ilgili idarelerce yapı kullanma izin belgesinin verilmeyeceğini vurguladı.