Erdoğan Bayraktar'dan istifa açıklaması

Daha önce bakanlıktan ve milletvekilliğinden istifa ettiğini canlı yayında açıklayan Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar kararından vazgeçmediğini söyledi

Erdoğan Bayraktar'dan istifa açıklaması

07 Ocak 2013/ emlakwebtv
17 Aralık 2013'te düzenlenen “yolsuzluk ve rüşvet" operasyonunun ardından bakanlıktan ve millevkelilliğinden istifa ettiğini açıklayan Çevre ve Şehircilik eski Bakanı Erdoğan Bayraktar'dan yeni bir açıklama geldi. Erdoğan Bayraktar, “5 kere meclis genel kurul toplantısına mazeretsiz katılmayınca milletvekilliğinin düşeceğini biliyordum. Bu nedenle bugüne kadar harekete geçmedim. Ancak daha sonra yazılı bir talep zorunluluğu olduğunu öğrendim ve bugün istifa talebimi ilettim” dedi. Bayraktar, AKP ile bağlarının devam edeceğini ifade etti.

Anayasaya göre milletvekilliği istifasının geçerli olması için Meclis Genel Kurulu’nun onayı şart. Anayasa’nın "Milletvekilliğinin Düşmesi" başlıklı 84’üncü maddesinde, istifa eden milletvekillinin vekilliğinin düşmesinin, istifanın geçerli olduğu TBMM Başkanlık Divanınca tespit edildikten sonra, TBMM Genel Kurulunca kararlaştırılacağı hükme bağlanıyor.