Esenyurt'ta Termal Tesis açılışı

Esenyurt Belediye Başkanı Necmi Kadıoğlu 31 Ocak Cuma, saat 13.30’da Esenyurt Termal Tesisleri’nin temel atma törenini gerçekleştirecek

Esenyurt'ta Termal Tesis açılışı

30 Ocak 2014/ emlakwebtv
Esenyurt Belediyesi tarafından Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı ve İl Özel İdaresi'nden alınan gerekli izinler ile ilçede yapılan jeofizik çalışmalar sonucunda Jeotermal Kaynağa ulaşıldı. Saadetdere Mahallesi'nde yapılan sondaj çalışmasın sonucunda 1220 metreden 49,5 dereceade hipertermal su bulundu. İstanbul Üniversitesi'nin yapmış olduğu analizlere göre litre ölçümlerinde mineral seviyesi 37.248 mg/lt olup ve mineralli sular eşiği olan 1.000 mg/lt ‘nın çok üzerinde olmasından dolayı hipertermal su olarak geçmektedir. Esenyurt'ta bulunan hipertermal su mineral seviyesi ile Türkiye'nin en zengin şifalı suyu olmaktadır. Daha anlaşılır olması açısından söylenecek olursa; Esenyurt ‘ta ki hipertermal su mineral seviyesi Ankara Kızılcahamam'ın termal suyundan yaklaşık olarak 15 kat seviyesi daha yüksektir. Türkiye'deki bütün termal kaynaklardan mineral olarak çok yüksek olan Esenyurt'taki hipertermal su, bu özelliğiyle dünyada sayılı şifalı sular arasına girmiştir. İstanbul Üniversitesi analiz raporuna göre su içindeki minerallerin eşik seviyelere olan kıyasıyla tıp biliminde göre tuzlu su sınıfı, tuzla sınıfı, magnezyumlu ve kalsiyumlu mineralli su sınıfı, termomineralli su sınıfı ve florürlü, iyonürlü, bromürlü özel balneolojik su sınıflarında yer almaktadır.

Turizmin merkezi Esenyurt olacak
Esenyurt ‘ta yapılacak kaplıcalar ve termal havuzlar sayesinde özel sektörün termal otelleri ve sağlık tesisleri yatırımı bekleniyor. Esenyurt Belediyesinin bu çalışması ile Esenyurt 'un gelişen ve modernleşen bir şehir olma yolunda tüm hızıyla devam ediyor. Ayrıca Esenyurt'a değer katan bu eşsiz proje ilçeyi İstanbul turizminin merkezi olması bekleniliyor.

Esenyurt Belediyesi tarafından Saadetdere Mahallesi'nde 31 Aralık Cuma günü saat 13.30 ‘da, Belediye Başkanımız Necmi Kadıoğlu tarafından Esenyurt Termal Tesisleri, temel atma töreni gerçekleşecektir.  
Tarih: 31 Ocak 2014 Cuma
Saat: 13.30
Yer: Saadetere Mahallesi, Ahad Büyükarpad Caddesi,
No: 10 Saadetdere Kültür Merkezi Yanı (Kule)
Esenyurt/İstanbul