Eskişehir-İstanbul YHT çalışmaları sona yaklaşıyor

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, "Hedefimiz, en kısa sürede Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattını devreye sokabilmektir” dedi

Eskişehir-İstanbul YHT çalışmaları sona yaklaşıyor

11 Ocak 2014 / emlakwebtv
Eskişehir-İstanbul arasında yapımı devam eden YHT hattında incelemelerde bulunmak için Bilecik'e gitmek üzere Piri Reis Test Treni ile Ankara'dan hareket eden Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, Eskişehir'e uğradı. Eskişehir Valisi Güngör Azim Tuna, AK Parti Eskişehir Milletvekilleri Salih Koca ve Ülker Can, CHP Eskişehir Milletvekili ve Odunpazarı Belediye Başkan Adayı Kazım Kurt, AK Parti Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Harun Karacan ve diğer ilgililer tarafından karşılanan Elvan, daha sonra Gar VIP Salonu'na geçti. Elvan, burada yaptığı konuşmada, Eskişehir'in gerçek anlamda sanayiciliğin tohumlarının atıldığı en önemli kentlerden biri olduğunu kaydetti. Eskişehir'in kültürel boyutuyla da önemli bir zenginlikte olduğunu anlatan Elvan, "Biz hep Eskişehirli vatandaşlarımızı çalışkanlığıyla, fedakarlığıyla biliriz. Bundan sonraki süreçte de altyapı yatırımlarına yönelik önemli çalışmalarımız olacak. Ziyaretimin esas amaçlarından biri Eskişehir gar geçişi çalışmalarını izlemek. Eskişehir halkının bunun bir an önce bitirilmesini istediğini biliyorum. Bu çerçevede de yüklenici arkadaşlarla, valimizle, milletvekili arkadaşlarımızla istişare edip bu süreci nasıl ve ne şekilde hızlandırabiliriz hem bunu konuşup hem de yerinde inceleme yapmak istedim" diye konuştu.

Elvan: "Şu an itibariyle 2 milyonun üzerinde yolcu taşıması söz konusu”
Eskişehir'in düzenli olarak yapılan YHT seferleriyle adeta Ankara'nın banliyösü haline geldiğine işaret eden Elvan, şöyle devam etti: "Şu an itibariyle 2 milyonun üzerinde bir yolcu taşıması söz konusu. Bu da özellikle Eskişehir-Ankara arasındaki etkileşimi daha da artıracaktır. Eskişehir'i İstanbul'a bağlayan hattı da buradaki incelemelerimizden sonra herhangi bir aksaklık var mı, onlara bakacağız. Hedefimiz, en kısa sürede Eskişehir-İstanbul Yüksek Hızlı Tren hattını devreye sokabilmek ve Eskişehirli hemşehrilerimizin İstanbul ile olan hızlı etkileşimini sağlayabilmek. Aşağı yukarı Eskişehir-İstanbul arasındaki bağlantımız herhalde 1 ay içinde belki 1,5 aylık bir sürede tamamlanacak. Tamamlamaya çalışacağız, gayret ediyoruz, benim de çalışmalarım bu yönde olacak. Vatandaşlarımız, Eskişehir'den 1 saat 50 dakikada belki 2 saatte İstanbul'a ulaşma imkanı kavuşacak. Dolayısıyla Ankara'dan çıkan bir vatandaşımız Eskişehir üzerinden İstanbul'a 3 saat ya da 3 saat 10 dakikada ulaşma imkanına kavuşacak. Bu da ülkemiz açısından son derece önemli bir gelişmedir diye düşünüyorum." Elvan, bir gazetecinin "Eskişehir-İstanbul YHT hattının açılmasına dair kesin tarih belli mi?" sorusu üzerine, şöyle konuştu: "Şu an için bir tarih veremiyorum. Ama şunu ifade edeyim. Özellikle bu hat üzerindeki yüklenici arkadaşlarla da bir araya geleceğim. Hangi bölümde hangi aşamadayız. Ne kadarlık kısmını tamamladık, bunların hepsini görmek istiyorum ama birçok bölümde testlere başladık. Sadece iki bölüm var ki oradaki problemleri de çözmek istiyoruz. O da bir heyelandan dolayı ortaya çıkan bir sorun bunu da aşmaya çalışıyoruz"

Elvan: "şubat sonuna kadar burayı vatandaşın hizmetine açacağız”
Eskişehir'e yapılacak modern gar binasıyla ilgili çalışmaların sürdüğünü anlatan Elvan, Ertuğrulgazi Mahallesi'ne yapılacak altgeçitle ilgili de gerekli talimatları verdiğini ifade etti. Elvan, Eskişehir gar geçişinin de en kısa sürede tamamlanmasını istediklerini dile getirerek, "15 Şubat'a kadar tamamlayın' diye bir talebimiz olmuştu ancak biraz daha esnek olmak adına şubat sonuna kadar burayı inşallah vatandaşın hizmetine açacağız. Burada bizim için önemli olan bir an evvel bu projenin tamamlanmasıdır" dedi. Son yıllarda lojistik merkezlere de önem verdiklerini belirten Elvan şunları söyledi: "Eskişehir'deki lojistik merkezimiz tamamlanmak üzere. Bu merkezimizi organize sanayiye bağlayan hattı da inşallah gerçekleştireceğiz. Firmalarımızın, şirketlerimizin rekabet gücünü daha da artırabilecek, maliyetlerini daha da aşağıya çekebilecek bir yapıya kavuşturmak istiyoruz. Bu çerçevede lojistik merkezlere son derece önem veriyoruz. Eğer kendi rekabet gücümüzü artırmak istiyorsak, daha güçlü firmaların dünyada rekabet etmesini istiyorsak, bu tür lojistik merkezlere ihtiyacımız var. Bu lojistik merkezde özellikle Eskişehir sanayisinin gelişmesine çok katkı sağlayacaktır. İnşallah en kısa sürede Eskişehir lojistik merkezini de hizmete sunarız diye düşünüyorum. Eskişehir'i önemsediğimizin nedenini görmek isterseniz sadece ve sadece bizim 3,2 milyar liralık altyapıyatırımlarına bakmanız yeterli. Eskişehir hinterlandında bölünmüş yolları üçe katladık. Elbette altyapıya yönelik giderilmesi gereken sorunlar var ama hızla bunları da tamamlayacağız." Elvan, konuşmanın ardından Piri Reis Test Treni ile Bilecik'in Bozüyük ilçesine hareket etti.