ESTA Rusya'daki dev havalimanının temellerini attı

ESTA Construction, Rusya'da hayata geçireceği dev havalimanının temellerini attı. Proje birinci etapta 130 milyon dolara mal olacak.

ESTA Rusya'daki dev havalimanının temellerini attı

ESTA Construction, Mercedes fabrikasının ardından Rusya'da hayata geçireceği bir diğer dev inşaat projesi için de ilk adımını attı. Rusya'nın Saratov kentinde inşa edilecek havalimanı ilk etapta 130 milyon dolarlık yatırıma tanıklık edecek. ESTA proje için Türkiye, Rusya, İtalya ve Çek Cumhuriyeti'nden 20 şirketi geride bırakarak projenin yapımını üstlenmişti.

ESTA yeni projesinin ilk adımını attı
Rusya'nan Saratov kentinde inşa edilecek olan ve 130 milyon dolara mal olacak projenin temel atma işlemleri 15 gün sürdür. Temel atma törenine ESTA Construction adına Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Demirbilek’in yanı sıra Saratov Bölgesi Valisi Radaev Valeriy Vasilevich, Renova Group Kurucusu Viktor Feliksovich Vekselberg, Rosaviachia Başkanı Aleksandr Vasilevich Neradko, Aeroporti Regionov Genel Müdürü Chudnovskiy Evgeniy Aleksandrovich gibi isimler katıldı. 

Sınırları zorlayan proje
Yeni havalimanı projesinin Rusya'nın en büyük kentlerinden biri olan Saratov'da inşa edileceğini ve bu proje dolayısıyla büyük bir heyecan yaşadıklarını söyleyen ESTA Construction Yönetim Kurulu Başkanı Bahattin Demirbilek, projenin Saratov kentini dünyaya bağlayacağını söyledi. Demirbilek, Saratov Havalimanı ihalesinin gerçekleşmesinin ardından 15 gün gibi kısa bir süre içinde temel atma işlemlerini de bitirdiklerini belirterek 

"Saratov şehrinde kurulacak yeni havalimanında da mükemmeliyeti esas alan prensiplerimiz üzerinden ilerleyeceğiz. Bu projede de sınırları zorlayacağız. Rusya genelinde ve Saratov bölgesi özelinde yaptığımız yüksek kaliteli işlerle yolumuza emin adımlarla devam ediyoruz" şeklinde konuştu. 

Saratov kenti için büyük önem taşıyor
Projenin Saratov kenti için büyük önem taşıdığını ve 1 milyona yakın nüfusu olan kentin ihtiyaçlarının mevcut havalimanı tarafından karşılanamadığını belirten Demirbilek, yeni havalimanı ile teknik altyapı açısından günümüz teknolojisinin gerisinde kalan yatırımın üzerine çıkılmasının hedeflendiğini söyledi. Demirbilek mevctu havalimanının kısa bir aslfalt pistine sahip olduğunun da altını çizdi ve

"Ayrıca çevresinde yüksek katlı binaların olması nedeniyle tehlike arz ediyor, şehrin merkezinde trafiği de zorlaştırıyor. Bu anlamda yeni inşa edeceğimiz havaalanı gerek modern mimarisi gerekse üstün teknolojisiyle şehre bambaşka bir boyut kazandıracak. Öte yandan inşa edeceğimiz yeni havalimanı tamamlandığında yüzlerce kişiye de yeni istihdam imkanı doğacak" dedi.