Ev alacaklara devlet desteği için geri sayım

Ev almak isteyen vatandaşlara devlet desteği uygulaması 26 Ağustos'ta başlayacak

Ev alacaklara devlet desteği için geri sayım

Devlet tarafından konut alacak vatandaşlara yapılacak yardım uygulaması 26 Ağustos'ta başlayacak. Konut hesabı uygulaması ile birlikte bankalarda düzenli olarak para biriktirerek ilk evini alan vatandaşlara 15 bin TL'ye kadar devlet desteği sunulacak. 

Yeni sistem için bankalar seferber oldu
Diğer taraftan bankalar da yeni sistem için hazılıklarını tamamladı. Bankalar, konut hesabı açtırmak isteyen kişileri kendilerine çekmek için hazırladıkları kampanyaların da duyurularını yapmaya başadı. Bu hazırlıklar kapsamıda kimi bankaların, uygun faizl konut kredisi kullandırdığı, kimilerinin se çok özel faiz olanakları sunduğu görüldü. 

Konuta devlet desteği hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayın...

Konuta devlet desteği
Konuta devlet desteği, ilk kez konut satın alacak vatandaşlara yönelik olarak hazırlanan uygulamanın ayrıntıları "Konut Hesabı ve Devlet Katkısına Dair Yönetmelik" ile belirlendi. Konut edinim tarihindeki birikimin esas alınacağı devlet katkısı ise maksimum 15 bin TL düzeyinde olacak. Destekten yararlanabilmek için kişinin Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı olma ve tamamı kendine kayıtlı bir konut sahibi olmaması şartı aranacak. Diğer taraftan banka ile şahıs arasında yapılacak konut hesabına yatırımcı tarafından en az üç yıllık ödeme yapılmış olması gerekiyor.

Gayrimenkul sektörü tarafından memnuniyetle karşılanan karar ile birlikte özellikle alt gelir grubunun yapacağı yatırımlara önemli bir destek sunulacak. Uygulamanın özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir dışındaki Anadolu kentlerinde konut satışlarına önemli bir destek sunması bekleniyor.