Ev alırken nelere dikkat etmeliyim?

Ev satın almaya karar verenlerin en yaygın sorusu: Ev alırken nelere dikkat etmeliyim? Yaşayacağınız evi seçerken dikkat edilmesi gerekenleri madde madde sıraladık...

Ev alırken nelere dikkat etmeliyim?

Ev satın almaya karar verenlerin en yaygın sorusu: Ev alırken nelere dikkat etmeliyim? Yaşayacağınız ev seçerken dikkat edilmesi gerekenleri madde madde sıraladık...

Kredi notunuzu öğrenin 

Kredi kullanarak konut satın almayı düşünüyorsanız kredi notunuzun kötü olması sizin için hayal kırıklığı olabilir. Kredi notunuzun düşük olması konut kredisinin ret almasının en yaygın nedenidir. Kredi notunuzu konut kredisi için başvurmadan önce mutlaka kontrol etmelisiniz. iyi bir kredi notunuz olması için de kredi kartı ya da kredi ödemelerinizi zamanında yapmalısınız. 

Bütçenize uygun olarak verebileceğiniz peşinatı hesaplayın

Kredi notunuz iyi ise şanslısınız ve konut kredisi çıkma ihtimali oldukça yüksek. Bir sonraki adım olarak peşinat için verebileceğiniz miktarı hesaplamalısınız. Bankalar konut kredisi verirken, alacağınız evin ekspertiz değerinin yüzde 80'ini veriyor. Ger kalan yüzde 20'lik kısmı siz peşinat olarak veriyorsunuz. 

Hesaplamadığınız durumlar için önleminiz var mı? 

Kredi ve peşinat ile ilgili bütün sorunları hallettiniz. Şimdi ise alacağınız evi düşünüyorsunuz. Peki, kredi taksitleriniz ile birlikte oluşacak bütçe açığınızı düşündünüz mü? Acil durumlar için birikiminiz ya da maddi bir hazırlığınız var mı? Bu durumları da hesaplayarak sizi zor duruma sokmayacak bir ev bulmalısınız. 

Seçtiğiniz ev doğru tercih mi? 

Bir ev gördünüz ve görür görmez aşık oldunuz. Hiç tartmadan doğru seçim olduğuna karar verdiniz. Peki, evi detaylı olarak incelediniz mi? Evin konumu, merkezi olması, metrekaresi, apartmanın kaç katlı olduğu, ısıtma sistemi vs. gibi detayları dikkatlice incelemek sizin için yararlı olacaktır. Çünkü bir evin mutfağının büyük olmasından çok bulunduğu konum size ileride kazandıracaktır. 

Bankaların kredi faiz oranlarını karşılaştırın

Konut kredisi çekerek alacağınız ev için iyi bir araştırma yapmalı ve bankaların kredi faiz oranlarını karşılaştırmalısınız. Ne kadar düşük faizli bir banka seçerseniz bütçenizi kontrol etmek o kadar kolay olacaktır. 

Yasal izinleri kontrol edin 

Satın almak istediğiniz konutun kat irtifakının, iskanın alınıp alınmadığını kontrol etmelisiniz. Konut aile konusu ise eş muvafakatnamesi mutlaka alınmış olmalıdır. Alınmadıysa ileride açılacak tapu iptal davasında tapu devredilse de tapu iptali ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Evin satış değeri doğru mu gösteriliyor? 

Tapu işlemleri için konutu alacağınız değer üzerinden beyan etmelisiniz. Tapu harcı ödemesi beyan edilen satış bedeline göre yapıldığından tapu işlemi sırasında düşük bir bedel beyan ederseniz, daha düşük bir tapu harcı ödersiniz. Bu gibi durumlar Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından düzenli bir şekilde takip edildiği için hem alıcıya hem de satıcıya geriye dönük cezalar kesilebilir.