Aziz Torun faiz kararını yorumladı

TCMB'nin gecelik borç verme faizini 25 baz puan indirmesini değerlendiren GYODER Başkanı Aziz Torun: "Rakamsal olarak olmasa bile psikolojik olarak önemli..." dedi.

Aziz Torun faiz kararını yorumladı

GYODER Başkanı Aziz Torun, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası'nın faiz hamlesini değerlendirdi. Bankanın, koridorun üst bandı olan gecelik borç verme faizini 13 aydan sonra 25 baz puanlık indirim kararının, rakamsal olarak değil ama psikolojik olarak önem taşıdığını vurgulayan Torun:

"Merkez Bankası'nın yüzde 10,75`ten yüzde 10.50`ye düşüş kararı rakamsal olarak olmasa da psikolojik olarak önemli. Özellikle konut alıcıları için yıllık yüzde 12-13 olan faiz oranı yıllık bazda yüzde 10'a düşmesi sektör için önemli bir gelişme olacaktır ve konut kredisi yaygınlaşacaktır" ifadelerini kullandı. 

İş dünyası Cityscape Turkey'i yorumladı... Ayrıntılı bilgi için tıklayın...

Torun: "Cityscape Türkiye için cesaret verici"
Dünyanın en önemli gayrimenkul fuarlarandan biri olarak gösterilen Cityscape Fuarı hakkında da bir değerlendirme yapan GYODER Başkanı Torun, Türkiye'nin fuar ve organizasyonlarının artık global iş dünyasının takvimlerine işlemesini arzu ettiğini dile getirdi. Türkiye'de gayrimenkul anlamında uluslararası çapta ilk fuar organizasyonunun gerçekleştiğini ve bu girişimlerin uzun vadede tekrar edilmesi gerektiğini söyleyen Torun: 

"Bu fuarı kriter almamak lazım, bu pozitif bir başlangıçtır Türkiye'nin bu evsahipliğine ihtiyacı var. Gelecekte çok daha geniş katılımlı ve büyük organizasyonlar için cesaret verici bir başlangıçtır" dedi. 

 

 

Torun, fuarın devam ettiği 3 gün süresince katılımcı yabancıların ziyaretlerinde artış beklediklerini ve GYODER'in 10 Mayıs 2016'da gerçekleştireceği 15. Gayrimenkul Zirvesi'nde de sektöre ilişkin güncel verileri kamuoyu ile paylaşacaklarını söyledi. Söz konusu zirve Raffless Otel'de "Metrekare" konseptiyle gerçekleşecek.