Faizsiz gayrimenkul alımında yeni dönem

Finansevim, faizsiz gayrimenkul alımında 360 ay taksit ve 0 peşinat olanağı sunan yeni sistemini kamuoyuna tanıttı. Finansevim Başkan Vekili Özkaya: "Tüm dünyada uygulanan Tasarrufa Dayalı Finans sistemini faizsiz olarak Türkiye’de uygulamaya başladık" dedi.

Faizsiz gayrimenkul alımında yeni dönem

Faizsiz gayrimenkul pazarına giriş yapan Finansevim, faizsiz ve vade farksız konut sahibi olma olanağı sunan sistemini kamuoyuna tanıttı. Finansevim sistemi ile konut alıcısına 360 ay taksit ve 0 peşinat olanakları ile konut sahibi olma şansı sunuluyor. Yeni sistem diğer taraftan, daha önce uygulanmakta olan "faizsiz konut alım" yöntemlerinden farklı olarak önemli bir maliyet analizi üzerinde yükseliyor. 

Tasarrufa Dayalı Finans Sistemi

Faizsiz gayrimenkul alımınde yeni bir dönem başladığını söyleyen Finansevim Yönetim Kurulu Başkan Vekili Emre Özkaya, tüm dünyada uygulanan Tasarrufu Dayalı Finans Sistemini, faizsiz olarak Türkiye'de uygulamaya başladıklarını söyledi. Özkaya, ilk hedeflerinin insanların alım gücü doğrultusunda ihtiyaçlarını karşılamak olduğunu belirterek: "Bu hedefimizi belirlerken ilk sorumuz insanlarımızın en uygun ve avantajlı yollarla faiz ödemeden, evden arabaya, arsadan ofise ve hatta evlilikten eğitim ihtiyaçlarına kadar tüm gereksinimlerini nasıl karşılarız oldu.  Dünyada uygulanan Tasarrufa Dayalı Finans sistemini faizsiz olarak Türkiye’de uygulamaya başladık." ifadelerini kullandı.

Konut sahibi olmak isteyenler için

Tasarrufa Dayalı Faizsiz Finans sistemi ile insanlara hiçbir peşinat ödemeden ve kira yardımı adı altında yapılan ek ödemeler yapılmaksızın ve istendiği takdirde fon katılım ücretini dahi yine Türkiye'de ilk kez uygulanan bir sistem olarak 60 ay vadeye bölerek belirleneceği bir sistem oluşturduklarını dile getiren Özkaya: " Geliştirmiş olduğumuz ve Türkiye’de ilk defa uyguladığımız bu sistemde sadece ev değil, isteyen otomobil, isteyen arsa, eğitim, iş kurma gibi tüm ihtiyaçlarını sistemimizde mevcut olan paketlerimizle karşılayabilecekler." ifadelerini kullandı.

Daha öncekilerden farklı

Özkaya, daha öce uygulanmaya çalışılan benzer yöntemlerin maliyetlerini saptayarak yola çıktıklarını ve esas hedeflerinin de bu maliyetlerin ortadan kaldırılması olduğunu vurgulayarak: "Bunların başında önceden Türkiye’de uygulanan benzer sistemlerde evlerini hemen alan katılımcıların taksitlerine ek maliyetler oluşturulduğu ve diğer katılımcılara ödendiği için, maliyetleri neredeyse banka kredisiyle aynı oranlara geldiğini gördük. Bu sistemi kaldırarak bunun yerine maliyetsiz sistemler getirdik." dedi. 

Alt ve orta gelir grubunu ev sahibi yapacak sistem

Finansevim sisteminin orta ve alt gelir düzeyindeki insanların ev sahibi olmalarına olanak tanıyan ve bu zamana kadar hiç yapılmayan 360 ay taksit imkanı içerdiğini de belirten Özkaya, mevcut sistemlerde orta ve alt gelir grubunun zorlandığının tespiti üzerine bu modeli geliştirdiklerini dile getirdi. Özkaya, bu modelde 360 ay taksit ödenirken, evini son alacak kişinin de maksimum 100 ay içinde evine sahip olma şansına kavuşacağı bilgisini vererek:

"Buradaki amacımız vadeyi uzatıp, insanları daha rahat bir ödeme kolaylığı sağlamak. Çünkü asıl sorun vade aralığı ve taksit miktarı. Biz bu vade aralığını 360 aya kadar uzatarak, insanlarımızın küçük taksitlerle ev sahibi olmalarının önünü açarak bir yerde paraları kadar ödeme imkanı sunmuş olduk. Böylelikle Türkiye’de konut sahibi olmadaki en büyük sorunlardan birini ortadan kaldırarak emlak ve gayrimenkul piyasanın da canlanacağına inanıyoruz. Kısacası konutta teslim tarihi ve taksit miktarını kendileri seçecek." dedi. 

Faizsiz gayrimenkul alımında yeni dönem

Finansevim ödeme modeli ve fon desteği

Finansevim tarafından geliştirilen ödeme modeli farklı yöntem ve uygulamalar tarafından desteklenecek. Bu uygulamalardan bazıları şöyle:

Relax Ödeme Fonu: Getirilen yeniliklerden ilki olan Relax Ödeme Fonu ile taksitleri konut alıcısının belirlemesine olanak tanınıyor. Vatandaşların dilediği tarihte dilediği taksidi ödeyebilmesine dayanan bu sistemde ödemelerin yüzde 50'lik kısmı içeride biriktiğinde teslimata hak kazanılmış oluyor. Fonun kullanılabilme aşamasını işaret eden bu seviden sonra da kişi araba, ev ya da ihtiyacını karşılayabiliyor. Sonrası dönemde de taksitler belirlenen vadeye göre sabitleniyor. Relax modelinin bir diğer özelliği ise mola verme hakkının tanınması. 

Vade Ortası Fonu: Bu fonda da önce satın alınmak istenen evin fiyatına karar veriliyor. Fiyatın belirlenmesinin ardından peşinatlı ya da peşinatsız seçeneklerden biri seçilerek sürece devam ediliyor. Peşinat ödenecekse aylık taksit ödeme seçeneklerini de alıcı belirliyor. Bu doğrultuda Teslimat tarihi için de karşılıklı yasal güvencelere dayalı sözleşme imzalanıyor. Sözleşme sonrasında ise teslimat tarihi alıcıya bildiriliyor. Bu yöntem de taksit ve ödeme planının serbestçe yapılandırılmasına olanak tanıyor. 

Çekiliş Fonu: Bu uygulamada da alıcı önce, ihtiyaç duyduğu fon tutarına karar veriyor. Fon tutarınının belirlenmesinin ardından yola peşinatlı ya da peşinatsız biçimde devam ediliyor. Bunun ardından ise alıcı, taksitlerinin düzeyini belirlemeye başlıyor. Paralel olarak da grup seçimi mümkün hale geliyor. Alıcıya 12-24-36-48-60-72-84-96-108-120-180-360 kişilik gruplardan herhangi birini tercih etme şansı vuran sistem bunun ardından da fonun ne zaman kullanılacağını gösteriyor. Son teslim tarihi ise belirleme gününde noter huzurunda yapılan çekilişle entleşiyor.