FETÖ soruşturmasında TMSF'ye 200 şirket devredildi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Paralel Devlet Yapılanması operasyonlarıyla TMSF'ye devredilen şirket sayısı 200'i buldu.

FETÖ soruşturmasında TMSF'ye 200 şirket devredildi

15 Temmuz darbe girişimi sonrasında Fethullahçı Terör Örgütü ve Paralel Devlet Yapılanması'na yönelik operasyonlarda, Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu'na devredilen firma sayısının 200'ü bulduğu açıklandı. Söz konusu firmalar arasında Fi Yapı ve Dumankaya gibi, inşaat sektörünün önde gelen markaları da bulunuyor.

TMSF'ye devredilen yüzlerce şirket
Fethullahçı Terör Örgütü'ne yönelik operasyonlar, çok sayıda firmanın TMSF'ye devredilmesiyle devam ediyor. Kayseri Merkezli Boydak Holding'in devri ile başlayan ve Dumankaya ailesine bağlı şirketlerin devriyle devam eden furya bugün itibarıyla 200'e ulaştı. Bu rakamın operasyonun ilerlemesiyle birlikte daha da yükselmesi bekleniyor. Son olarak dün, AKFA Holding'e bağlı firmalar ve Fi Yapı'ya da kayyum atama kararı alınmıştı. 

Şirketlerin iadesi mümkün
TMSF'nin söz konusu şirketlerin incelemesine başlayacağı ve bilançosu iyi durumda olan firmaları satacağı açıklandı. Diğer taraftan, faaliyetleri durdurulmuş ya da kötü mali rakamlara sahip şirketlerin ise zamanla tasfiyesi gündeme geldi. Şirketlerin satılması halinde ise şirket sahibi ya da yöneticisi hakkında açılan davanın sonuçlanması beklenecek. 

Mal varlığı fonda korunacak, gerekirse iade edilecek
Söz konusu mal varlığı fon bünyesindeki bir hesapta muhafaza edilecek ve satış geliri ise yöneticinin suçlu bulunması durumunda Hazine'ye aktarılacak. Yönetici masum bulunursa, söz konusu meblağ şirket sahibine iade edilecek.