Fikirtepe'de emsal 4 olarak açıklandı

Kentsel dönüşüm çalışmalarının uzun süre önce start aldığı ve emsallerin belirsiz olduğu Fikirtepe’de emsaller 4 olarak açıklandı

Fikirtepe'de emsal 4 olarak açıklandı

28 Ağustos 2013 /emlakwebtv

Kentsel dönüşüm çalışmalarının uzun süre önce start aldığı Fikirtepe'de emsaller ada birleşiminde 4 olarak açıklandı. Daha önce 4.14 olarak açıklanan emsaller ada birleşiminde 4 olarak düzenlendi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni listeleri İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'nde askıya çıkardı.

Fikirtepe'de 50 bin konut yeni yapılacak. İnşa edilecek binalar yeşil olacak. Müracaat eden inşaat firmalarına Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yeni ruhsat izinlerini veriyor. Yine Çevre ve Şehircilik Bakanlığı bölgede kentsel dönüşüm büroları kuracak ve vatandaşlara bilgi verecek.

Selami Öztürk tweetle duyurdu

Fikirtepe'de Anka Yapı, Nuhoğlu İnşaat, Sevgili Yapı, Teknik Yapı, Vartaş İnşaat, Borova Yapı gibi firmalar bölgede kentsel dönüşüm kapsamında proje yapıyor. Kadıköy Belediyesi Başkanı Selami Öztürk attığı tweetle konuyu duyurdu. Öztürk "Fikirtepe planları Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nca askıya çıkarıldı. Ada bazında dört emsalin korunduğu planların detayları incelememizde. Dönüşüm nedeniyle yıkılacak binalarda alınması gereken zorunlu önlemlere ilişkin hazırladığımız yönetmelik belediye meclisimize sunuluyor" dedi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Kadıköy ilçe  sınırları içindeki  Fikirtepe'de  kısa zamanda ruhsatları  vermeye başlayacak. Bakanlık ayrıca,  Fikirtepelilerin ruhsatları alabilmeleri için  bölgede ofisler kuracak. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı daha önce 4.14 olan emsalleri 4 olarak yeniden düzenledi.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Kadıköy ilçe sınırları içindeki Fikirtepe’de kısa zamanda ruhsatları vermeye başlayacak

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Fikirtepe'nin daha önce yapılan  imar planlarının yürümediğini Bakanlık olarak sorumluluk hissedip işe el koyduklarını belirtti.  Bakan Bayraktar, “Kimseyi mağdur etmeden Fikirtepelilerin memnun  olacağı bir imar planı hazırladık” dedi.

Fikritepe'de en kısa zamanda ruhsatların dağıtılmaya başlanacağına dikkat çeken Bakan Bayraktar, ”Ruhsatların dağıtımı için Fikirtepe'de bir ofis kuruyoruz. Ruhsatları orada, yerinde vereceğiz.  Fikirtepelileri harçlardan muaf tutacağız. 6306 saylı kanun kapsamında isteyene kredi, isteyene kira yardımı yapacağız. Arsa sahiplerinin 2/3 çoğunluk ile anlaşması durumunda ise Fikirtepe'de  süreç daha çabuk işleyecek, vatandaşlar beklemeyecek” diye konuştu. Bakan Bayraktar, “Fikirtepe'de geçmişten gelen bir yoğunluk olduğunu onu da çok fazla değiştiremedikleri, ancak o yoğunluğa uygun olarak altyapı ve sosyal donatı alanları  düzenlediklerini belirtti.

Fikirtepe haberleri

Fikirtepe haberleri için tıklayın


Kentsel tasarım projeleri

Bakanlık, planla birlikte  bölgenin kentsel tasarım projelerini de hazırlayamaya başladı.  Parsellerin yüzde 25 i oranında sosyal donatı ve park alanlarının  ayrıldığı kentsel tasarım üzerinde çalışan Bakanlık, bölgedeki yapılaşma koşulları ve nüfus yoğunluğunu da  dikkate alarak ulaşım planlaması yapacak.

Bakanlık ayrıca Fikirtepe'de, İstanbul'un siluetine  uygun bir çalışma yapacak.  Avan projeler, çevre ve peyzaj düzenlemeleri, dış cephe uygulamalarıyla modern ve geleneksel tasarım sentezlenecek. Binaların  çevreye duyarlı, enerji ve su tasarruflu, yeşil binalar olması için Bakanlık yatırımcıların teşvik edilmesini sağlayacak.