Fikirtepeliler'e ruhsat müjdesi

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar: “Ruhsatların dağıtımı için Fikirtepe’de ofis kuruyoruz” dedi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İstanbul Kadıköy ilçe sınırları içindeki Fikirtepe’de kısa zamanda ruhsatları vermeye başlanacağını kaydetti.

Fikirtepeliler'e ruhsat müjdesi

23 Ağustos 2013/ Emlakwebtv

Bakanlar Kurulu kararı ile “riskli alan” ilan edilen Fikirtepe’nin, imar planları askı aşamasına girdi. 6 bin 341 binanın bulunduğu alan konut, yol ve konut artı ticaret alanı olarak planlanmıştı. Askı aşamasındaki planlara Bakanlık daha sonra son şeklini verileceği bildirildi.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Fikirtepe’nin daha önce yapılan imar planlarının yürümediğini Bakanlık olarak sorumluluk hissedip işe el koyduklarını belirtti. Bakan Bayraktar, “Kimseyi mağdur etmeden Fikirtepelilerin memnun olacağı bir imar planı hazırladık” dedi.

Fikritepe’de en kısa zamanda ruhsatların dağıtılmaya başlanacağına dikkat çeken Bakan Bayraktar, “Ruhsatların dağıtımı için Fikirtepe’de bir ofis kuruyoruz. Ruhsatları orada, yerinde vereceğiz. Fikirtepelileri harçlardan muaf tutacağız. 6306 saylı kanun kapsamında isteyene kredi, isteyene kira yardımı yapacağız. Arsa sahiplerinin 2/3 çoğunluk ile anlaşması durumunda ise Fikirtepe’de süreç daha çabuk işleyecek, vatandaşlar beklemeyecek” diye konuştu. Bakan Bayraktar, “Fikirtepe’de geçmişten gelen bir yoğunluk olduğunu onu da çok fazla değiştiremedikleri, ancak o yoğunluğa uygun olarak altyapı ve sosyal donatı alanları düzenlediklerini belirtti.

Kentsel tasarım projeleri

Bakanlık, planla birlikte bölgenin kentsel tasarım projelerini de hazırlayamaya başladı. Parsellerin yüzde 25’i oranında sosyal donatı ve park alanlarının ayrıldığı kentsel tasarım üzerinde çalışan Bakanlık, bölgedeki yapılaşma koşulları ve nüfus yoğunluğunu da dikkate alarak ulaşım planlaması yapılacağı bildirildi.

Bakanlık ayrıca Fikirtepe’de, İstanbul’un siluetine uygun bir çalışma yapılacağı kayıt edildi. Avan projeler, çevre ve peyzaj düzenlemeleri, dış cephe uygulamalarıyla modern ve geleneksel tasarım sentezleneceği söylendi. Binaların çevreye duyarlı, enerji ve su tasarruflu, yeşil binalar olması için Bakanlık yatırımcıların teşvik edilmesini sağlayacağı vurgulandı.