Türkiye'nin ilk münferit gayrimenkul müzayedesine büyük ilgi

İngiliz yatırımcı Tyla Angelis'in girişimiyle kurulan İstihale, Türkiye için bir ilk niteliği taşıyan "gayrimenkul müzayedesi"ni gerçekleştirdi. 10 Mayıs'ta gerçekleştirilen müzayedede 142 lotun yüzde 28'i yeni sahiplerini buldu.

Türkiye'nin ilk münferit gayrimenkul müzayedesine büyük ilgi

Türkiye'nin ilk münferit gayrimenkul müzayedesi yoğun ilgi ile tamamlandı. Münferik mülklerin açık artırma usulüyle satışa sunulduğu İSTİHALE'nin 10 Mayıs'ta yapılan satışına konu olan 142 lotun yüzde 28'i yeni sahiplerini buldu. Kısa amortisman süresiyle dikkat çeken konutlara gayrimenkul yatırımcısı yoğun ilgi gösterdi. 

Beylikdüzü ve Esenyurt'taki taşınmazlar satıldı

İSTİHALE'den yapılan açıklama şeffaf satış yöntemi ile katılımcıların yoğun ilgisiyle karşılayan müzayedede çok sayıda taşınmazın yeni sahibine kavuştuğu belirtildi. Rasyonel değerlerinin üzerine çıkan gayrimenkul fiyatlarının ve yüksek komisyon ücretleri talep eden emlakçıların devre dışı kaldığı İSTİHALE'de aylarca satılamayn çok sayıda gayrimenkul satışı da bir günde gerçekleşmiş oldu. Özellikle Esenyurt ve Beylikdüzü bölgelerinde yer taşınmazlara alıcı çıktı. 

Kısa amortisman süreleri

Müzayedede ulaşılan başarının memnuniyet verici oludğunu söyleyen İSTİHALE Kurucusu Tyla Angelis, gayrimenkul pazarının alışkın olmadığı farklı bir satış kanalı olan müzayede sisteminin uygulandığı ilk açık artırma organizasyonunda satışa sunulan 142 lotun 28'inin yeni sahiplerine ulaştığını söyledi. Angelis: "Satışı gerçekleşen mülkler yatırımcısına 10-12 yılda maliyetini geri döndürecek. İngiltere’de ortalama yüzde 75 başarı seviyesiyle gerçekleşen müzayedeleri Türkiye’de yapmaya devam edeceğiz”" ifadelerini kullandı. 

Fiyatlardaki şişmeye karşı

İngiliz yatırımcı Tyla Angelis tarafından kurulun İstihale, Türkiye için bir ilk niteliği "gayrimenkul müzayede" girişimini bundan sonra da gerçekleştirmeyi planlıyor. Piyasa koşullarında konut fiyatlarındaki aşırı artış ve aracıların yüksek komisyon bedellerine karşı alternatif bir sistem olarak geliştirilen uygulama ile çok sayıda konutun uygun fiyatlarla satışa çıkarılması planlanıyor.

Hedef yüzde 75 satış başarısı

Gelecek müzayedelerle ilgili hedeflerinin hep bir öncesinin üstüne çıkmak  ve sonunda yüzde 75 satış başarısına ulaşmak olduğunu dile getiren Angelis: 75 satış oranlarını hedefliyoruz. Biz müzayede düzenledikçe, gayrimenkul pazarı da bu sisteme daha fazla adapte olacaktır. Satış hacmimizi artırmamızın ve sektöre rasyonel fiyatlarla sunduğumuz mülklerin sayısını yükselmemizle, Türkiye gayrimenkul sektöründe oluşan balon fiyatları, olması gereken seviyelere indireceğiz" ifadelerini kullandı. 

30 yıldır İngiltere'de uygulanan sistem

30 yılı aşkın süredire İngiltere'de başarıyla sürdürülen bir yöntemin Türkiye'deki ilk gerçekleşme girişimine bankalar, emlak ofisleri, konut projeleri ve mülk yatırımcılarının da yoğun ilgi göstermesi bekleniyor. İngiltere'deki sistemin bire bir uygulanması ile gerçekleştirilecek müzayede, 10 Mayıs tarihinde Swissotel The Bosphorus'ta yapılacak. Müzayede 09.30'dan başlayacak ve saat 17.00'a kadar sürecek. 

Yanlış fiyatlamalar ve yüksek komisyon bedelleri

Söz konusu sistemin yanlış fiyat değerlemeleri ve yüksek komisyonların yarattığı baskıyı kırmak ve satış süreleri ayları bulan taşınmazların 1 gün içinde satılabilmesinin önünü açmak amacıyla geliştirildiğini söyleyen İSTİHALE Kurucusu Tyla Angelis, girişimin alıcı ve satıcıyı güvenli bir alışveriş ortamında buluşturmayı hedeflediğini söyledi. Angelis, sürdürdükleri araştırmalarda ön plana çıkan bir diğer problemin de konut yatırımlarının geri dönüş sürelerindeki uzunluk olduğunu da belirterek:  İlk müzayedemizde yatırımcılar için fırsat oluşturacak kısa amortisman süresine sahip mülkleri lotlarımıza ekledik. İSTİHALE ile gayrimenkul sahibi olanlar, yapmış oldukları yatırımın geri dönüşünü 9 ile 17 yıl arasında kazanmış olacak." dedi.

Konut stokunun erimesine maksimum katkı

Angelis, Türkiye'de uygulanacak bu yöntemle 800 bin adede ulaşan konut stoku probleminin aşılmasında da  maksimum derecede katkıda bulunulacağını vurgulayarak: "Portföylerimizi 9-11 Nisan’da Dubai Uluslararası Emlak ve Gayrimenkul Fuarı, 22-25 Nisan’da Cityscape Qatar ve 28-29 Nisan tarihlerinde İstanbul’da gerçekleşen 12.Gayrimenkul Fuarı’nda tanıttık. Özellikle avantajlı amortisman süreleriyle yerli ve yabancı yatırımcılardan yoğun ilgi gördük" ifadelerini kullandı

İlk müzayedede açılış lotu 160

Gayrimenkul değerlenmelerinde rasyonel değerlerin aşılması ve emlakçı ve aracıların yüksek komisyon talepleri gibi negatif unsurları devre dışı bırakan İSTİHALE ile aylarca satışı mümkün olmayan gayrimenkullerin kısa sürede satılmasına da olanak sağlanmış olacak. Alıcılar ile mülk sahiplerini şeffaf kurallar altında aynı çatı altında buluşturacak olan müzayede de, rezidanslar, apartman daireleri, villalar gibi yaşam birimleri açık artırma ile satışa sunulacak. Satışa sunulacak taşımazlar arasında lüks penthouse bir daire ve boğaz sıfır konumda bir yalı da yer alacak. Bu yaşam birimleri Türkiye'nin yanı sıra, İngiliz, İsveçli, Katarlı ve Alman yatırımcılarının da beğenisine sunulacak.