Gayrimenkul sektörü 2016 hedefi: Yüzde 5 büyüme

KONUTDER Başkanı Çelik, 2016 yılında birinci ve ikinci el toplam toplam konut satışında yüzde 5 düzeyinde büyüme tahmin ettiklerini söyledi

Gayrimenkul sektörü 2016 hedefi: Yüzde 5 büyüme

Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği- KONUTDER Başkanı Ömer Faruk Çelik, 2015 yılında 600 bin adet civarında bulunan birinci el konut satışının, 2016'da 640 bine yükseleceğini tahmininde bulundu. Çelik, bu kategoride yüzde 7'lik artışa karşın, birinci el ve ikinci el toplam konut satışlarındaki artışın da yüzde 5 düzeyinde gerçekleşeceğini söyledi. Çelik'in tahminleri gerçekleşirse, 2016 yılında 1 milyon 350 bin konut satışı gerçekleşecek.

Yabancıya satışta artış hedefi
Yabancıya konut kategorisinde agresif bir büyüme beklediklerini ve geçen yıl 5 milyar dolar olarak gerçekleşen bu alanda 10 milyar dolar hedefi taşıdıklarını belirten Çelik: "Yabancıya konut satışımız henüz emekleme döneminde. Hâlâ çok büyük bir potansiyel var. Mevcut pazarların yanı sıra İran, Azerbaycan ve Kazakistan gibi ülkelere konut satışımızda ciddi artış potansiyeli var...." dedi.

Mütekabiliyet yasası sektöre ne kazandırdı? Ömer Faruk Çelik'in açıklamaları için tıklayınız...

Hedef ülke: İran
Ömer Faruk Çelik, özellikle geçtiğimiz günlerde uluslararası ambargonun kaldırılmasıyla birlikte dünya pazarına adaptasyonu gündeme gelen İran vatandaşlarına yönelik önemli bir satış hedefi taşıdıklarını da belirterek, bu ülkenin Türkiye'nin yabancıya satış performansının ilk 5 ülkesinden biri haline gelebileceğine vurgu yaptı. İran'a 2015 yılında 744 adet satış yapılmıştı.

Konut satışını artırmak için ne yapılmalı?
KONUTDER tarafından gerçekleştirilen sektör değerlendirme toplantısında konut satışlarının artırılması yönünde atılması gereken adımları da değerlendiren Başkan Çelik, konut KDV oranlarının eski durumuna döndürülmesi talebinde bulundu. Çelik, en azından üst sınırın yüzde 8 düzeyinde belirlenmesinin önemine dikkat çekerek:

"Arsalarda TOKİ ve Emlak Konut GYO'nun tâbi olduğu uygulamanın bizim için de geçerli olması ve KDV oranının projelendirilen konutun KDV’si ile aynı tutulması..." ifadelerini kullandı.