Gayrimenkul sektörü faiz indirimini nasıl yorumladı?

Konut kredisi faizlerinin yüzde 1'in altına düşmesi gayrimenkul sektöründe memnuniyet yarattı. Sektör profesyonelleri alınan kararla birlikte konut satışlarının önemli bir artış ivmesi göstereceği ortak görüşünde birleşti.

Gayrimenkul sektörü faiz indirimini nasıl yorumladı?

Bankaların konut kredisi faizlerini yüzde 1'in altına düşürme kararı gayrimenkul sektöründe memnuniyetle karşılandı. Sektör profesyonelleri, alınan kararın ekonomi açısından büyük önem taşıdığına dikkat çekti. 

Dağ: Konut satışları artacak
Alınan kararla birlikte konut satışlarının hız kazanacağını söyleyen Dağ Mühendislik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Doğan Dağ: "Bankaların indirimiyle yatırımcıların üzerindeki faiz yükü azalacak. Vatandaşlarımızın daha kolay konut sahibi olabilmesi için; inşaat firmaları, hükümetimiz ve bankaların birlikte elini taşın altına koyması gerekiyordu. Bu olumlu gelişmelerle birlikte herkesin üstüne düşen görevi yerine getirmesinden mutluluk duyuyoruz" dedi. 

KONUT KREDİSİ FAİZLERİ DÜŞTÜ

Gül: Sektörde canlanma yaşanacak
Gül Proje Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül de, bankaların aldığı kararın ülke ekonomisi ve sektör açısından canlanma anlamına geldiğini belirterek: "Konut kampanyaları ile birlikte sektörde ciddi bir hareketlenme var, bankalardan gelecek destekle bu hareketlenme artarak devam edecektir. Konut satışlarıyla beraber yatırımların da artmasıyla inşaat sektörü ciddi bir ivme kazanarak, büyümesini sürdürecektir." şeklinde konuştu. 

 

Gayrimenkul sektörü faiz indirimini nasıl yorumladı?

 

Baygan: Rekor satış geliyor
Alınan kararların gayrimenkul sektörüne büyük katkısı olacağını belirten ERA Gayrimenkul Türkiye Koordinatörü Mustafa Baygan da:

 

Gayrimenkul sektörü faiz indirimini nasıl yorumladı?

 

"Birinci el projelerde yapılan kampanyanın ikinci ellerde de olmasının, gayrimenkul danışmanlığı sektörüne katkısı çok olacaktır. Bundan sonra iş bize yani gayrimenkul danışmanlarına düşüyor. Bölgemizin suyunu sıkarak tüm müşterilerimizin ihtiyacını karşılamayız. Faiz oranlarının düşmesi ile 2016 yılının II. yarısının çok iyi olacağına ve 2015 satış rakamlarını geçeceğine inancımız tam." dedi.