Gayrimenkul sektöründe İran heyecanı

İran'a yönelik uluslararası ambargonun geçtiğimiz günlerde resmen son bulması ile birlikte, Türkiye gayrimenkul sektörü İran'da iş yapma olanaklarını masaya yatırmaya başladı

Gayrimenkul sektöründe İran heyecanı

Uluslararası ambargonun geçtiğimiz günlerde sonlanmasının ardından kapılarını dünyaya açan İran, dev ekonomik potansiyeliyle Türk gayrimenkul sektörünün de dikkatini çekiyor. İran'ın farklı sektörlerdeki büyük potansiyeline dikkat çeken Kuzu Grup Yönetim Kurulu Üyesi Özen Kuzu: "Özellikle belli bir güce kavuşmuş olan Türk gayrimenkul sektörü de İran'ın dünya pazarlarına entegrasyonu ile birlikte bizler için de büyük bir potansiyel taşımaktadır." ifadelerini kullandı. 

İran pazarı, Türkiye için ne anlam ifade ediyor? Ayrıntılar için tıklayın...

Türk gayrimenkul sektörü, İran'dan istediğini alır
Ambargonun kalkması ile birlikte yabancı yatırımcıların İran'a yönelik ilgisinin gelecek dönemde ciddi bir ivme kazanacağını ve dünyanın farklı ülkelerinden İran'a yatırım amaçlı girişimlerin artış göstereceğini vurgulayan Kuzu, Türk gayrimenkul sektörünün de İran pazarından istediğini alabilecek güçte olduğuna vurgu yaptı. 

Gayrimenkul sektöründe İran heyecanı

Kuzu Grup, İran tecrübesiyle avantajlı
İran'a gösterilen ilgi ile birlikte İran'ın zenginleşeceğini, uluslararası ilişkilerden doğan entegrasyonun da İran toplumu içinde bir karşılığı olacağını vurgulayan Kuzu, 2011 yılından beri İran'da büyük çaplı konut projeleri inşa etmekte olduklarını hatırlattı. Tahran'da hayata geçirilen 100 bin konutluk Mesken Meher projesinin ihalesini de uluslararası rakiplerin önünde kazandıklarını belirten Kuzu:

"İran Parand'da hayata geçirdiğimiz 20 bin konutu sahiplerine teslim ettik. Burada yaşam başlamış durumda. Pardis’in 37 bin konutluk inşaatına ise devam ediyoruz. Bu proje, dünyada ‘tek kontratla yapılan en büyük konut projesi’ olarak öne çıkmaktadır. " dedi.
Kuzu, yaptırımların kalkmasının ardından İran'da iş yapan Kuzu Grup gibi şirketlerin elinin de güçleneceğini idda ederek, İran'ın Türk şirketleri için de önemli fırsatlar yaratacağını vurguladı.