Gayrimenkul sertifikası nedir?

Kentsel dönüşüm projelerinin hız kazanması için hükümetin 2016 Eylem Planı'nda yer alan gayrimenkul sertifikası nedir? İşte yanıtı...

Gayrimenkul sertifikası nedir?

Gayrimenkul sertifikası ile artık konut projelerinden 1 metrekare bile satın alınabiliyor. Kentsel dönüşüm projelerinin hızlandırılması için 2016 Eylem Planı'nda yer alan gayrimenkul sertifikası nedir? İşte yanıtı... 

Gayrimenkul sertifikası nedir? 

Gayrimenkul projesini yapacak olan firma tarafından projenin finansmanında kullanılmaz üzere ihraç edilen menkul kıymetlere gayrimenkul sertifikası deniyor. Yani kısaca, vatandaşların devlet güvencesinde işlem gören konut projelerinden metrekare bazında hisse satın almasıdır. 

Gayrimenkul sertifikasına sahip olanlar ellerinde yeterli sayıda sertifika varsa proje tamamlandığında alınan hisse oranına göre konut sahibi olabilirler. Hisseleri yeterli olmayanlar ya da haklarını böyle kullanmak istemeyenler izahname ile ilan edilen oranda faiz alabilirler. Talep görmeyen dairelerin ise banka tarafından satılması sonucu elde edilen gelirin paylarına bölünmesi sonucu çıkan tutarı alabilirler. 

 

Gayrimenkul sertifikası nedir?

 

Devlet güvencesinde borsada işlem görecek konut projelerinden vatandaşlar metrekare bazında hisse satın alabilmesi bekleniyor. Borsada gayrimenkul sertifikası adı ile işlem görecek hisseler, istendiğinde paraya çevrilebilecek. Proje tamamlandığında ise alınan hisse oranına göre daire sahibi olunabilecek. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ile Hazine, SPK, TOKİ, GYODER ve KONUTDER işbirliği ile oluşturulacak olan gayrimenkul sertifikasının kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırması bekleniyor. Bu kapsamda 6 ay içinde yeni finansman modelleri uygulamaya geçirilecek. Modele ilişkin mevzuat çalışmasına son şeklini ise Sermaye Piyasası Kurulu verecek. 

Kentsel dönüşümün önünü açması beklenen gayrimenkul sertifikası uygulaması ile küçük birikimi olanlar büyük yatırımlara ortak olabilecek. Metrekare bazında satışların önünü açan gayrimenkul sertifikası için bazı kriterler gerekiyor. İnşaat firmalarına sertifika verilebilmesi için firmanın söz konusu projenin en az yarısı büyüklüğünde olan bir projeyi 5 yıl içerisinde tamamlamış olması ve inşaatçı firmanın arsa sahibi olması gerekiyor.