GYODER, İNDER ve KONUTDER’den açıklama!

GYODER, İNDER ve KONUTDER kamu ihalelerinde fesat ve rüşvet operasyonuyla ilgili olarak ortak basın açıklaması yayınladı

GYODER, İNDER ve KONUTDER’den açıklama!

19 Aralık 2013 / Emlakwebtv
Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER) ve İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER), İstanbul Emniyet Müdürlüğü Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin başlattığı ve inşaat sektörü temsilcilerinden Ağaoğlu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, Taşyapı Yönetim Kurulu Başkanı Emrullah Turanlı, Yorum İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ağca ve Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum’un da gözaltına alındığı kamu ihalelerinde fesat ve rüşvet operasyonuyla ilgili ortak bir basın açıklaması yayınladı.

Yapılan açıklama şöyle:

Türkiye gayrimenkul sektörünü temsil eden, aynı çatı altında toplayan GYODER, KONUTDER ve İNDER olarak sizlerle ve sizlerin vasıtasıyla kamuoyuna görüşlerimizi açıklamayı görev biliyoruz.

Türkiye gayrimenkul sektörü, ülke ekonomisine önemli ölçüde istihdam ve katma değer sağlayan sektörler arasında ilk sıralarda yer almaktadır. İnşaat, gayrimenkul  ve alt sektörlerinin gerek ülkenin gerekse toplumun gelişiminde ve istihdamda oynadığı büyük rol bilinmektedir. Sektör 2 milyonun üzerinde  istihdam sağlamaktadır. Tedarikçi, alt yüklenici, paydaşlar ve 200’ün üzerinde ilişkili sektör ve aileleri ile 8 milyon civarında kişiyi ekonomik olarak doğrudan ilgilendiren bir konumdadır. Son günlerde yaşanan gerek ülkemiz kamuoyunu gerekse tüm dünyanın ilgisini ülkemize odaklayan olaylar hepimizin hassasiyetini ciddi boyutta arttırmakta ve Türkiye ekonomisinin olumsuz yönde etkilenmesine neden olmaktadır. Bu olumsuz etkilenmenin boyutlarının erken ve sorumsuz ifadelerle daha da artırılacağı hepimizin malumudur. 

Şu an içerisinde bulunduğumuz soruşturma sürecinin, 100 milyar doların üzerinde büyüklüğe sahip, Türkiye’nin lokomotif sektörlerinden inşaat sektörünü ve Türkiye’nin genel itibarını olumsuz etkileyecek bir noktaya gittiğini büyük bir üzüntüyle görmekteyiz. Bu sebeple kamu vicdanının rahatlatılması, sektörümüzün ve dolayısı ile ülke ekonomimizin bu olayı en az hasarla atlatması için her türlü müphemiyetin bir an önce ortadan kaldırılması acil ve zaruridir. Bu belirsizliğin devam ettiği her günün sektöre zarar vereceği endişesini taşımaktayız. Şunu açık yüreklilikle ifade edelim ki; bir yandan adaletin hızla tecellisinin gerekliliğini vurgularken öte yandan gayrimenkul sektörünün bir bütün olarak tüm üretimini sürdürmekte ve taahhütlerini yerine getirmekte, her zamankinden daha fazla titizlik ve çaba harcadığını belirtmek isteriz.

Sektörün öncü dernekleri olarak, bu titizliğin ve ekonomik hayatımızın sağlıklı bir şekilde yürümesinin her zaman arkasında olacağımızı kamuoyu ve sizlerin dikkatine sunmak isteriz.

Saygılarımızla

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği
Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği
İstanbul İnşaatçılar Derneği